Beyaz Saray Sözcüsü Cumartesi gecesi yaptığı açıklamada, İsrail ve Hamas'ın geçici ateşkes konusunda henüz bir anlaşmaya varmadığını söyledi.

Sözcü, ABD'nin iki taraf arasında bir anlaşma sağlanması için çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Bir başka ABD'li yetkili ise herhangi bir anlaşmaya varılmadığını doğruladı.

İsrail hapishanelerindeki Filistinli sayısı 9 bin 500'ü aştı İsrail hapishanelerindeki Filistinli sayısı 9 bin 500'ü aştı

Washington Post Cumartesi günü İsrail ile Hamas arasında 50 ya da daha fazla rehine karşılığında beş günlük ateşkes için Katar'ın aracılık ettiği bir anlaşmaya varılmak üzere olunduğunu bildirmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson yaptığı açıklamada "Henüz bir anlaşma yok ama bir anlaşma yapmak için sıkı bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

İsrail, Filistinli grupların 7 Ekim’de İsrail yerleşimlerine yönelik düzenlediği saldırının ardından “Hamas’ı yoketme” sözü vermiş, Gazze Şeridi’ne tam abluka uygulamış ve kapsamlı hava saldırıları başlatmıştı.

İsrail'in hava saldırılarında çok sayıda okul, hastane ve Filistinlilerin sığındığı yerleşimler hedef alındı.

Hiçbir hedef gözetmeyen İsrail saldırılarında şu ana dek açıklanan verilere göre 5.000'den fazlası çocuk olmak üzere en az 12.000 kişi hayatını kaybetti.

Saldırılara devam eden İsrail ise operasyonlarını Gazze'nin güneyine doğru genişletmeye hazırlandığını açıkladı.