New York Times tarafından yayınlanan bir rapor, İsrail ordusunun 7 Ekim'de Hamas tarafından gerçekleştirilen saldırı sırasında "yetersiz kaldığını" ve "pozisyon alamadığını" olduğunu ortaya koydu.

Ürdün ordusu Gazze'nin kuzeyine havadan gıda yardımı indirdi Ürdün ordusu Gazze'nin kuzeyine havadan gıda yardımı indirdi

Raporda, İsrail ordusunun "çok kötü organize olduğu, bu sebeple askerlerin alelacele kurulan WhatsApp gruplarında iletişim kurduğu" vurgulandı.

Yayınlanan rapora göre İsrail ordusu, gerçekleştireceği karşı saldırıların hedefleri için sosyal medya paylaşımlarına bel bağlamak zorunda kaldı.

New York Times'a göre "İsrail komandoları savaşa sadece kısa süreli çatışmalar için silahlanmış olarak girdiler. Helikopter pilotlarına hedef seçmek için haberlere ve Telegram kanallarına bakmaları emredildi".

Muvazzaf ve emekli askeri personelle yapılan görüşmelerde, İsrail güçlerinin Hamas'ın böylesi bir saldırısına karşı herhangi bir müdahale planı ya da tatbikatı olmadığı da ortaya çıktı. Rapora göre "7 Ekim günü İsrail askerleri her şeyi kendi başlarına kurgulamak zorunda kaldı."

İsrail ordusu New York Times'ın raporuna ilişkin sorularına yanıt vermedi.

Yapılan açıklamada İsrail ordusu şu anda Hamas'ı yenilgiye uğratmaya odaklandıklarını ve "bu tür soruların daha sonraki bir aşamada ele alınacağını" savundu.