İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar 13. gününe girerken Akşam Gazetesi Yazarı Yusuf Alabarda, Aşkelon'dan gerilim hattındaki son durumu 24 TV'de yayınlanan Günün Manşeti programına aktardı.

Tel Aviv Havalimanı'nda olağanüstü güvenlik önemleri alındığını belirten Alabarda, havalimanına İsrail ordusuna asker yazılmak için gelen yoğun bir kafile olduğunu söyledi.

"İSRAİL MANİVELA GİBİ KULLANIYOR"

Yusuf Alabarda, yaşanan bu durumun İsrail'in kendi içerisinde bir manivela gibi kullanıldığına dikkat çekti. Alabarda, Gazze'nin kuzeyinde kalan Aşkelon'da hayatın sakin devam ettiğini söyledi.

Gerilim hattından izlenimlerini aktaran Alabarda, "İsrail'in içerisinde BM tarafından tanımlanan bir Filistin toprağı var ve o Filistin toprağının, kafesin içerisinde bir yer olduğunu kafanızda nakşediyorlar." ifadelerini kullandı.

"DURUM ÇOK ACİL"

Sadece 2023 yılında hem Batı Şeria'da hem Gazze'de 200 Filistinlinin öldürüldüğünü belirten Alabarda, durumun aciliyetine dikkat çekerek, "Önümüzdeki süreçte İsrail'in kara kuvvetleri düzeyinde nasıl bir yığınaklanma yaptığını ve bu kara harekatıyla bu 2 buçuk milyon insanın nasıl katledileceğini konuşmak durumunda kalacağız." dedi.

"BU TAM BİR TRAJEDİ"

Alabarda, İsrailli sivillerin gündelik yaşamını sürdürdüğünü ancak bir diğer tarafta her gün yüzlercesi katledilen, üzerlerine bomba yağdırılan bir Filistin halkı olduğunu söyledi. Alabarda, yaşanan durum hakkında "yüz yıla damgasını vuracak bir trajedi." dedi.

İsrail'le Hamas arasındaki savaşta bugün yaşananlar saat saat şu şekilde:

"GAZZELİ MÜLTECİLERİ ÜLKEMİZE KABUL ETMEYE HAZIRIZ"

14.33: İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf, İskoçya'nın Gazze'den gelen mültecileri kabul etmeye hazır olduğunu söyledi. Yusuf, "Geçmişte İskoçya'daki ve Birleşik Krallık'taki insanlar Suriye'den, Ukrayna'dan ve diğer birçok ülkeden gelenleri karşılamak için kalplerimizi ve evlerimizi açtılar. Bunu tekrar yapmalıyız. Şu anda Gazze'de yerinden edilmiş 1 milyon insan var. Bu nedenle, bugün uluslararası topluma Gazze halkı için dünya çapında bir mülteci programı taahhüt etmeye çağırıyorum." dedi. Pakistan asıllı Hamza Yusuf'un Filistinli kayınvalidesi ve kayınpederi de Gazze'de mahsur kalmış durumda.

14.00: Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarında 1524'ü çocuk, 3 bin 785 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

EMEKLİ İSRAİLLİ KOMUTANDAN SKANDAL TEKLİF

13.17: Eski İsrailli general Gadi Şamni, Gazze'ye kara saldırısına hazırlanan ordunun 6 ila 8 ay içerisinde Hamas'ı yok edebileceğini söyledi. İsrail televizyonu Channel 12'ye konuşan Şamni, Gazze'nin tamamen kontrol altına alınmasının ardından Necef Çölü'ne götürülüp hapsedilecek binlerce Filistinliye karşı Hamas'ın elindeki 200'ü aşkın İsrailli rehinenin serbest bırakılması için pazarlık yapılması gerektiğini belirtti.

SUNAK, İSRAİL'DE: KÖTÜLÜĞE KARŞI SİZİNLEYİM

12.18: İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail'e destek için Tel Aviv'e gitti. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Başbakan, ülkedeki ve bölgedeki liderlerle görüşmek üzere İsrail'e gitti. Birleşik Krallık, Hamas terörünün daha fazla tırmanışa neden olmaması için çalışmaktadır. Masum insanların hayatını kaybetmesini önlemek için her türlü çaba sarf edilmelidir." denildi. Sunak, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise, "Kederli bir ulus olan İsrail'deyim. Sizinle birlikte yas tutuyorum ve terörizm denen kötülüğe karşı sizinle birlikte duruyorum. Bugün ve her zaman." dedi.

11.45: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin, Türkiye'nin İsrail-Filistin çatışmasının tarafları için bir "garantör ülkeler" sistemi oluşturma teklifini görüşmeye ve değerlendirmeye hazır olduğunu söyledi.

11.19: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Gazze Şeridi'ndeki halka çoğunluğu gıda olmak üzere 27 ton insani yardım ulaştıracağını açıkladı. Malzemeleri taşıyan bir uçak, Mısır-Gazze Refah geçişinden yaklaşık 50 kilometre uzakta, Sina'nın kuzeyindeki bir Mısır şehri olan El Arish'e doğru yola çıktı.

GAZZE'DE SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKTÜ

10.38  Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Gazze'de sağlık sisteminin çöktüğünü söyledi.

09.51: İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'da gece saatlerinde düzenlediği baskınlarda 4'ü çocuk, 7 Filistinliyi katletti.

09.18: İsrail basını, Hamas'ın siyasi kanadının üst düzey bir üyesi olan Cemile el-Şanti'nin, Gazze'deki saldırıda öldürüldüğünü yazdı. Haberlerde, bunun bir suikast olup olmadığının bilinmediği vurgulandı. İsrail veya Hamas, basında yer alan haberi doğrulamadı.

REFAH'TAN SINIRLI GEÇİŞE ONAY

08.56: ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'e gerçekleştirdiği ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Gazze'ye sınırlı miktardaki insani yardımın ulaştırılması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. Biden, Sisi'nin Refah Sınır Kapısı'nı açarak 20 kamyonun girişine izin verdiğini belirtti. İsrail de yardımların Hamas'a ulaşmadığı sürece teslimatı engellemeyeceğini açıkladı.

ABD, İSRAİL'İN GAZZE'YE GİRMESİNE YEŞİL IŞIK YAKTI

08.01: İsrail Savaş Kabinesinin, toplantıya katılan ABD Başkanı Joe Biden'a, "Gazze Şeridi'ne karadan girmekten başka çarelerinin kalmadığını" bildirdiği belirtildi. İsrail'in Gazze'deki Filistinli gruplara ezici bir zafer elde etmemesi durumunda Tel Aviv'in Orta Doğu'daki konumunun zarar göreceği aktarılan Biden'ın ise Kabine'ye, "ABD'nin Gazze'de İsrail'in herhangi bir kara harekatına destek olacağı" sözünü verdiği vurgulandı. Savaş Kabinesi üyelerinin Biden'a mutlak zafer dışında Tel Aviv'in bölgedeki stratejik önemini kaybetmesinin yanı sıra Hamas'ın sürpriz saldırısı öncesinde çok tartışılan; "Suudi Arabistan ile normalleşme" konusunda stratejik hamleler yapma yetisini de yitireceği ifade edildi.

Öte yandan İsrail resmi devlet televizyonu KAN, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne kara saldırısı yapmak için hazırlıklarını tamamladığını duyurdu. KAN'ın haberinde, Gazze sınırı bölgesinde üç günden bu yana İsrail ordusu ile Filistinli gruplar arasında herhangi bir çatışma yaşanmadığı belirtildi. Kuvvetlerin hareketi ve konumlandırılması da dahil olmak üzere tüm gelişmelerin, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne girmek için hazırlıklarını tamamladığını gösterdiği ifade edilen haberde, Gazze'ye yapılacak kara saldırısının, savaşın "Yahudi yerleşim birimlerinin silahlı Filistinlilerden temizlenmesinden sonraki" ikinci aşaması olduğu aktarıldı.

İSRAİL-LÜBNAN SINIRINDA ÇATIŞMA

07.46: İsrail ordusunun, silahlı saldırılara yanıt olarak gergin sınırın Lübnan tarafındaki Hizbullah'a ait hedefleri vurduğunu açıkladı. Ordu, hedeflerin arasında İsrail'in kuzeybatısındaki Rosh HaNikra'ya tanksavar füzelerinin ateşlendiği, denize bakan bir gözlem noktasının da bulunduğunu söyledi.

SUNAK, İSRAİL'E GİDECEK

07.03: İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, bugün Başbakan Netanyahu ve Cumhurbaşkanı Herzog ile görüşmek üzere İsrail'e gidecek. Ofisinden yapılan açıklamada, İngiliz liderin Netanyahu ve Herzog'a taziyelerini sunacağı ve 7 Ekim'deki ölümcül Hamas saldırısının ardından İsrail ile dayanışmasını göstereceği belirtildi.

06.36: İsrail ile Filistinli gruplar arasında çatışmaların başladığı 7 Ekim'den bu yana ölen İsrail askerlerinin sayısı 306'ya ulaştı.

Ahed et-Temimi: Filistinli kadın esirleri susuz ve kıyafetsiz bırakıyorlar Ahed et-Temimi: Filistinli kadın esirleri susuz ve kıyafetsiz bırakıyorlar

Star, Haber 7