Başbakan Benjamin Netanyahu, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda rehinelerin ayrılmasına ya da yardımların ulaşmasına izin vermek için "taktiksel küçük duraklamaları" değerlendirebileceğini söyledi, ancak uluslararası baskıya rağmen ateşkes çağrılarını yine reddetti.

İslamcı Hamas grubunun üslendiği Gazze'nin kuzeyindeki yoğun nüfuslu Gazze Şehri'ni kuşatan İsrail ordusu, bir militan yerleşkesini ele geçirdiğini ve yeraltı tünellerinde saklanan savaşçılara saldırmaya hazırlandığını açıkladı.

Sağlık yetkilileri, Salı günü erken saatlerde Gazze'nin güneyindeki Han Yunus ve Refah kentlerine düzenlenen iki ayrı İsrail hava saldırısında en az 23 Filistinlinin öldüğünü söyledi.

Han Yunus'ta, Filistinli sağlık yetkililerinin 11 kişinin öldüğünü söylediği bir evin enkazından kurtarılan bir adam İsrail'e "çok sert bir ders verileceği" uyarısında bulundu.

Adını Ahmed Ayesh olarak veren adam gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu sözde İsrail'in cesareti, sivillere, içerideki bebeklere, çocuklara ve yaşlılara karşı güçlerini ve kudretlerini gösteriyorlar" dedi.

İsrail, Hamas savaşçılarının 1.400 kişiyi öldürdüğü ve 240 rehineyi ele geçirdiği bir ay önceki güney İsrail baskınından bu yana bölgeyi bombalıyor.

Gazze'deki sağlık yetkilileri İsrail saldırılarının 4,100'ü çocuk olmak üzere 10,000'den fazla Filistinlinin ölümüne yol açtığını söylüyor.

Hem İsrail hem de Hamas çatışmaların durdurulması için yapılan çağrıları reddediyor. İsrail önce rehinelerin serbest bırakılması gerektiğini söylüyor. Hamas ise Gazze saldırı altındayken onları serbest bırakmayacağını ve çatışmaları durdurmayacağını söylüyor.

Netanyahu genel bir ateşkesin ülkesinin savaş çabalarını sekteye uğratacağını, ancak İsrail'in en büyük müttefiki ABD tarafından desteklenen insani nedenlerle savaşa ara verme fikrinin koşullara bağlı olarak değerlendirilmeye devam edeceğini söyledi.

"Taktiksel küçük duraklamalara gelince - bir saat burada, bir saat orada - bunları daha önce de yaşadık. Sanırım malların, insani yardım mallarının girmesini ya da rehinelerimizin, bireysel rehinelerin, ayrılmasını sağlamak için koşulları kontrol edeceğiz," dedi Netanyahu Pazartesi günü ABC News'e verdiği demeçte.

"Ancak genel bir ateşkes olacağını sanmıyorum."

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın Pazartesi günü Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde bu tür duraklamaları ve olası rehine salıvermelerini ele aldığını, İsrail'e desteğini yinelerken sivilleri koruması gerektiğini vurguladığını söyledi.

İsrail gibi ABD de Hamas'ın yeniden toparlanmak için tam bir ateşkesten yararlanmasından korkuyor.

Acil ateşkes çağrısında bulunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Pazartesi günü Gazze'nin "çocuklar için bir mezarlık" haline geldiği uyarısında bulundu.

Filistinli itfaiyeciler, İsrail ile Filistinli İslamcı grup Hamas arasında devam eden çatışmaların ortasında, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'ta, İsrail'in bir konut binasına düzenlediği saldırının ardından çıkan yangını söndürmeye çalışıyor, 7 Kasım 2023. REUTERS/Mohammed Salem Lisans Haklarını Almak

"İsrail Savunma Kuvvetleri'nin kara operasyonları ve devam eden bombardıman sivilleri, hastaneleri, mülteci kamplarını, camileri, kiliseleri ve sığınaklar da dâhil olmak üzere BM tesislerini vuruyor. Hiç kimse güvende değil," dedi Guterres gazetecilere.

"Aynı zamanda Hamas ve diğer militanlar sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor ve ayrım gözetmeksizin İsrail'e roket fırlatmaya devam ediyor" dedi.

Uluslararası örgütler hastanelerin yaralılarla baş edemediğini, gıda ve temiz suyun tükenmekte olduğunu ve yardım sevkiyatının yeterli olmadığını belirttiler.

"Acil bir insani ateşkese ihtiyacımız var. Otuz gün oldu. Artık yeter. Bu artık sona ermeli" diyen Birleşmiş Milletler'in çeşitli organlarının başkanları Pazartesi günü bir açıklama yaptı.

İsrail ordusu Salı günü yaptığı açıklamada Gazze Şeridi'nin kuzeyinde Hamas'a ait bir askeri kalenin kontrolünü ele geçirdiğini ve burada tanksavar füzeleri ve rampaları, silahlar ve çeşitli istihbarat malzemeleri bulduğunu söyledi.

İsrail uçaklarının Kudüs Hastanesi yakınlarındaki bir binada barikat kuran ve İsrail güçlerine saldırı düzenlemeyi planlayan birkaç Hamas militanını vurduğu belirtildi.

İsrail ordusu Pazartesi günü bombalanmış sokaklarda ilerleyen tankların ve yaya olarak ilerleyen asker gruplarının görüntülerini yayınladı. Gazze Şehrini kuşattığını ve dar kıyı şeridinin kuzey kesimlerini güneyden ayırdığını söyledi.

Askeri sözcü Tuğamiral Daniel Hagari düzenlediği basın brifinginde askerlerin Hamas'ın saha komutanlarını avlayarak militanların "karşı saldırı düzenleme" kabiliyetlerini zayıflattığını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi Pazartesi günü kapalı kapılar ardında toplandı. İki hafta içinde dört kez harekete geçmeyi başaramayan 15 üyeli organ hala bir karar üzerinde uzlaşmaya çalışıyor. Diplomatlar, Gazze'ye yardım girişine izin vermek için ateşkes, çatışmaların durdurulması ya da insani yardım molası çağrısı yapılıp yapılmayacağının önemli bir engel olduğunu söyledi.

Japonya Dışişleri Bakanı Yoko Kamikawa, Tokyo'da G7'nin önde gelen demokrasilerinin dışişleri bakanlarının katıldığı bir toplantıda, grubun çatışmalara ara verilmesi ve Gazze'ye insani yardım girişine izin verilmesi çağrısında bulunmayı planladığını söyledi.

Plan hakkında bilgi sahibi bir kaynak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Biden yönetiminin ABD Kongresi'ni İsrail için 320 milyon dolarlık hassas bomba transferi planladığı konusunda bilgilendirdiğini söyledi.

İsrail Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kuzey İsrail şehirlerine atılan roket yağmuruna karşılık olarak Lübnan'daki Hizbullah hedeflerini vurduğunu söyledi. İsrail ordusu Lübnan'dan bir saat içinde yaklaşık 30 roket fırlatıldığını tespit ettiğini açıkladı.

İran destekli Hizbullah, 7 Ekim'den bu yana Lübnan-İsrail sınırında İsrail güçleriyle ateş teatisinde bulunuyor. 2006'da Hizbullah ile İsrail arasında yaşanan savaştan bu yana en şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Kassam Tugayları: Direniş kararlılıkla devam ediyor! Kassam Tugayları: Direniş kararlılıkla devam ediyor!

Hamas İsrail'in Nahariyye ve güney Hayfa kentlerine 16 füze fırlattığını açıkladı.

Gazze'den Nidal al-Mughrabi, Gazze'den Emily Rose, Washington'dan Patricia Zengerle ve Birleşmiş Milletler'den Michelle Nichols; Daphne Psaledakis ve Lincoln Feast tarafından yazıldı; Rami Ayyub, Cynthia Osterman ve Simon Cameron-Moore tarafından düzenlendi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Reuters