Tel Aviv, Kudüs, Aşdod ve Hayfa da dahil olmak üzere ülke genelinde en az 95 farklı yerde mitingler düzenleniyor.

Kudüs, Aşdod, Hayfa ve Be'er Sheva da dahil olmak üzere ülke genelinde en az 95 farklı yerde gösteriler düzenlenirken, medya sadece Tel Aviv'de yaklaşık 50.000 kişinin katıldığını tahmin ediyor.

Fq9qKNYX0AASebE

Tel Aviv'deki protesto hükümet binasına doğru bir yürüyüşle başladı. Polis, yürüyüşçülerin güvenli bir şekilde toplanabilmesi için sahil kentindeki bazı ana yolları kapattı.

Göstericiler, hükümetin yasayı rafa kaldırmaması halinde önümüzdeki günlerde tepkilerini yoğunlaştıracaklarını söyledi.

Bu haftanın başlarında Tel Aviv'deki protestocular "diktatörlüğe karşı direniş günü" düzenlerken, ülke genelinde düzenlenen daha geniş çaplı gösteriler polisle sınırlı çatışmalara yol açtı.

İsrail Anayasa, Hukuk ve Adalet Komitesi Başkanı Simcha Rothman, Pazar gününden Çarşamba gününe kadar her gün tasarı üzerine oturumlar planladı. Tasarı yasalaştığı takdirde hükümete yargı atamaları üzerinde tam kontrol sağlayacak ve Yüksek Adalet Divanı'nın Temel Kanunları gözden geçirmesini yasaklayacak.

İsrail yargı reformu nedir?

İsrail'deki yargı sistemi ve güçler ayrılığı için mevcut İsrail hükûmeti tarafından öne sürülen ve Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Yariv Levin ile Knesset Anayasa, Hukuk ve Adalet Komitesi, Simcha Rothman Başkanı'nın öncülüğünde önerilen bir dizi değişikliktir. Yargıtay'ın adli inceleme yapma yetkisini sınırlayarak, hükûmete adli atamalar üzerinde kontrol sağlayarak ve hükûmetin hukuk müşavirlerinin yetkisini sınırlayarak yargının kanun yapma ve kamu düzeni üzerindeki etkisini dizginlemeyi amaçlamaktadır. Reform kabul edilirse, Knesset'e Yüksek Mahkeme kararlarını basit çoğunlukla geçersiz kılma yetkisi verecek, mahkemenin mevzuat ve idari işlemler üzerinde yargısal denetim yapma yetkisini azaltacak, mahkemenin temel yasaların anayasaya uygunluğu hakkında karar vermesini yasaklayacak ve Adlı Seçim Komitesinin yapısını, üyelerinin çoğunluğunun hükûmet tarafından atanmasını sağlayacak şekilde değiştirmek.