İsrail'de Başbakan Benjamin Netanyahu'nun yargının yetkilerini sınırlandıran yasal düzenlemeyi ertelediklerini açıklamasının ardından protestolar devam etti. Göstericiler, ülkede 13 haftadır protestolara neden olan düzenlemenin tamamen durdurulması talebini dile getirdi.

AA'nın aktardığına göre, İsrail'in Tel Aviv kentinde Başbakan Netanyahu hükümetinin meclisten geçirmeye çalıştığı, ancak protestolar nedeniyle ertelenen yargı düzenlemeleri karşıtı gösteride iki polis yaralandı, beş gösterici gözaltına alındı.

İsrail polisi, Tel Aviv merkezindeki Ayalon Caddesi'ni demir bariyerlerle kapatmaya çalışan ve ateş yakan göstericilere göz yaşartıcı ses bombası ve atlı birliklerle saldırdı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN) polislerden ikisinin atılan cam şişelerle yaralandığını aktarırken, Yediot Ahronot Gazetesi, olayda beş göstericinin gözaltına alındığını, Ayalon Caddesi yakınlarında yargı düzenlemesi karşıtları ile destekçileri arasında da arbede yaşandığını yazdı.

Göstericiler, Netanyahu’nun yargı düzenlemesini tamamen durdurmayıp sadece ertelemesi nedeniyle gösterilerine devam edeceklerini açıkladı.

DÜZENLEMEYİ DESTEKLEYENLER BATI KUDÜS'TE GÖSTERİ YAPTI

Netanyahu'nun düzenlemeyi erteleme açıklaması öncesinde ise Batı Kudüs'teki Yüksek Mahkeme önünde toplanan göstericiler, ellerinde İsrail bayraklarıyla düzenlemeyle ilgili sürecin devam etmesi talebinde bulundu.

İsrail Kanal 12 Televizyonuna göre, koalisyon ortağı aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir de "Geleceğin Başbakanı" sloganları eşliğinde gösteriye katıldı.

Gösteriye katılan bir diğer isim de Netanyahu'nun lideri olduğu Likud Partisinden İletişim Bakanı Shlomo Karai oldu.

Göstericiler, "Halk, yargı reformu istiyor", "İnanan korkmaz", "Seçimlerimizi çalıyorlar" gibi sloganlar attı.

Bazı göstericiler ise polislerden üniformalarını çıkarıp gösteriye katılmalarını istedi.

ABD İDDİALARI REDDETTİ: 'PROTESTOLARI BİZ FONLAMADIK'

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel de İsrail Başbakanı Netanyahu’nun oğlu Yair Netanyahu’nun İsrail'deki protestoların ABD tarafından fonlandığı iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

Günlük basın toplantısında Patel, İsrail liderinin oğlu Yair Netanyahu’nun sosyal medya hesabından bir makaleyi paylaşarak, "İsrail'deki protestoların arkasında ABD Dışişleri Bakanlığı var. Amaçları Netanyahu'yu devirmek ve İranlılarla anlaşma yapmak" açıklamasına yanıt verdi.

Patel, “Bu suçlamalar tamamen ve açık bir şekilde yanlış. Nitelikli Yönetim Hareketi (Movement of Quality Government) bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur ve önceki yönetim tarafından başlatılan bir program kapsamında Dışlişleri Bakanlığı'ndan oldukça mütevazi bir fon almıştır ve en son aldığı fon İsrail seçimlerinden çok önce Eylül 2020’de verilmiş. Bu yardım Kudüs’teki okulların eğitim programlarına destek vermek üzere sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Sözcü Patel, diğer taraftan İsrail'de ülke çapında kitlesel protestolara ve grevlere neden olan yargı düzenlemesinin ertelenmesini 'memnuniyetle' karşıladıklarını belirtti.

Patel, "Uzlaşı için ek zaman ve alan yaratma fırsatı sunan bu kararı memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.