Gazze Şeridi, on yılı aşkın süredir İsrail tarafından kara, hava ve denizden abluka altında tutuluyor. Filistin direniş grupları, İsrail uçaklarının rahatça gözlem yapabileceği açık ve düz bir alana sahip olan Gazze Şeridi’nde savunma ve direniş yöntemlerinden biri olarak tünel seçeneğini kullanıyor.

İsrail ordusu Gazze’nin kuzeyinde ele geçirdiği bölgelerde birçok tünel keşfetti. Bu tünellerden bazılarının Hamas tarafından inşa edildiği şaibeli de olsa Tel Aviv, tünellerin kullanılamaz hale getirilmesi istiyor.

ABD’de yayımlanan Wall Street Journal gazetesinde yer alan iddialara göre İsrail tünelleri Akdeniz’den çekeceği tuzlu sularla dolduracak.

İsrail bazı tünel girişlerini keşfetti ancak Gazze’nin altındaki tünel bağlantıları tamamen ortaya çıkartılamadı.

Hamas daha önce yaptığı açıklamalarda rehinelerin Gazze’deki güvenli bölgelerde tünellerde tutulduğunu söylemişti.

Pompa sistemleri kuruldu

Gazze’deki tünellerin bir kısmı denizden kilometrelerce uzakta. Tel Aviv yönetimi Akdeniz suyunu iç kısımlara taşıyacak gelişmiş pompa sistemleri kurdu.

ABD Beşinci Filo Komutanı: Husileri durduramıyoruz ABD Beşinci Filo Komutanı: Husileri durduramıyoruz

Habere göre en az beş pompanın kurulumu tamamlanmış durumda. Her bir pompanın saatte binlerce metreküp suyu aktarabilecek kapasitede olduğu belirtiliyor.

İsrail ordusu pompalara yönelik soruya direkt yanıt vermeyi reddetti. Ordudan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: İsrail savunma kuvvetleri, Hamas’ın terör kapasitesini dağıtabilmek için farklı askeri ve teknolojik aletlerin de dahil olduğu çeşitli yöntemleri kullanıyor.

Wall Street Journal gazetesine konuşan ABD’li yetkililer de İsrail ordusunun Gazze’deki Şati mülteci kampı yakınına beş büyük su pompası yerleştirdiğini, bu yolla tünelleri suyla doldurmayı amaçladığını belirtti. Habere göre Netanyahu geçen ay bu planı ABD Başkanı Joe Biden’a açtı ancak nihai karar henüz verilmedi.