İsrail, Hamas'ın başlattığı "Aksa Tufanı" operasyonu sonrası Filistin'deki katliamı sürüyor. İsrail, Kerem Ebu Salim bölgesinde Mısır’a ait bir noktayı yanlışlıkla vurduğunu açıkladı.

Terörist Yahudiler Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılınmasını 9 haftadır kısıtlıyor Terörist Yahudiler Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılınmasını 9 haftadır kısıtlıyor

İşte dakika dakika İsrail-Filistin savaşından gelişmeler:

17:55: Kassam Tugayları: El Kassam Mücahidleri, sınır çitini birkaç metre geçtikten sonra Han Yunus'un doğusunda zırhlı bir askeri işgal kuvvetini sıkı bir pusuya düşürdü. Mücahidler içeri sızan güçle çatıştı, iki buldozer ve bir tankı imha etti, Siyonist gücü geri çekilmeye zorladı ve Mücahidler güvenli bir şekilde noktalarına geri döndü.

16: 30: İsrail ordu sözcülüğü yaptığı yazılı açıklamada, “Kısa bir süre önce İsrail ordusuna ait bir tank, yanlışlıkla sınıra yakın Kerem Şalom (Kerem Ebu Salim) bölgesinde bir Mısır mevzisini, ateş açarak vurdu.” ifadelerine yer verildi.

Olaya dair araştırmaların başlatıldığı bilgisine yer verilen açıklamada, başka detaya yer verilmeden “yaşanan olaydan üzüntü duyulduğu” kaydedildi.

15.14: BM Gazze içinde 3 gün içinde yakıtlarının biteceğini açıkladı: "Gazze Şeridi'nde yakıtımız 3 gün içinde bitecek. Yakıt olmadan su, çalışan hastane ve fırınlar olmayacak, insani yardım da olmaz."

13.58: İsrail’in Gazze saldırılarında ölenlerin sayısı 266 artarak 4 bin 651'e yükselirken yaşamını yitirenlerin 1873’ünü çocuklar oluşturuyor.

13.07: İsrail güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria'da, 7 Ekim'den bu yana 1130 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

11.10: Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNWRA), İsrail’in 28 saat boyunca Batı Şeria’nın doğusundaki hava saldırısı düzenlediğini, Nur Shams Mülteci Kampı’nın vurulduğunu duyurdu. Saldırılarda 5’i çocuk 13 kişi hayatını kaybetti.

UNWRA’dan yapılan açıklamada, “Beşi çocuk olmak üzere en az 13 Filistinlinin öldüğü bildirildi. UNRWA okullar, sağlık ve katı atık toplama gibi hizmetleri askıya almak zorunda kaldı. İlk değerlendirmelere göre bazıları ağır hasarlı olmak üzere yaklaşık 50 ev hasar görürken kamptaki yollar, elektrik, su, internet ve kanalizasyon şebekeleri de etkilendi. UNRWA, bazı evlerin askeri amaçlarla kullanıldığına ve sakinlerini ciddi tehlikelere maruz bıraktığına dair raporlar aldı” denildi.