İsrail, Gazze Şeridi başta olmak üzere Filistin genelinde yürüttüğü soykırım savaşını sürdürebilmek için oldukça fazla miktarda petrole ihtiyaç duyuyor.

İsrail günde yaklaşık 220 bin varil petrol ithal ediyor.

İthal edilen petrol, ham petrol ve diğer tür yakıtlar başta savaş uçakları olmak üzere tanklar, askeri araçlar ve diğer fabrikaların yanı sıra lojistik ihtiyaçların karşılanmasında kullanılıyor.

Kolpacı İran'ın İsrail'e 'İHA gösterisi' kısa sürede sona erdi Kolpacı İran'ın İsrail'e 'İHA gösterisi' kısa sürede sona erdi

Oil Change International (OCI) tarafından Mart 2024 tarihinde yürütülen araştırmanın sonuç raporuna göre bu petrol çeşitli kaynaklardan geliyor.

Rapora göre İsrail'in jet yakıt doğrudan ABD tarafından tedarik ediliyor. ABD İsrail'e askeri yardım olarak JP-8 türü jet yakıtı tedarik ediyor. 7 Ekim'den bu yana 3 tanker gemi ABD'den İsrail'e jet yakıtı taşıdı.

Ekim 2023'ten bu yana İsrail'e en fazla ham petrol ihraç eden ülkeler ise Azerbaycan, Kazakistan-Rusya, Gabon ve Brezilya. Kuzey Irak ve Irak'tan İsrail'e petrol ihracatı ise 2023 yılının bahar ayında iç anlaşmazlıklar sebebiyle askıya alınmıştı.

İsrail'e petrol ihracatında rol oynayan büyük şirketler arasında BP, Chevron, ExxonMobil, Shell, Eni ve TotalEnergies yer alıyor.

israil-petrol.jpg

İsrail'e petrol ihraç eden ülkeler, Ocak 2022-Ocak 2024

İsrail'in bir numaralı ham petrol tedarikçisi olan Azerbaycan'dan gönderilen petrol, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattı üzerinden Türkiye'nin Ceyhan limanına ulaşıyor. Buradan gemilere yüklenen ham petrol İsrail'e gönderiliyor. Rapora göre BTC boru hattının işletmecisi ve en büyük ortağı BP'nin yanı sıra petrol ihracatında Equinor, Eni, TotalEnergies, Exxon ve Azerbaycan'ın ulusal petrol şirketi SOCAR da rol oynuyor.

Kazak petrolü ise Hazar Boru Hattı Konsorsiyumu tarafından Karadeniz'e ve buradan da gemi yoluyla İsrail'e gönderiliyor. Konsorsiyumun en büyük ortağı Chevron'un yanı sıra Exxon, Shell, Eni gibi şirketler, ayrıca Kazak ve Rus petrol şirketleri de ihracatta yer alıyor.

Brezilya petrolü de deniz yoluyla İsrail'e ulaşıyor. Bu ihracatta Shell, TotalEnergies ve Brezilya merkezli Petrobras görev alıyor.

Gabon-Nijerya petrolü de aynı şekilde deniz yoluyla İsrail'e ulaşıyor.

İsrail'in petrol aldığı bir diğer kaynak ise SUMED boru hattı. Bu boru hattı üzerinden Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Mısır petrolleri İsrail'e ulaşıyor. Kızıldeniz'in kuzeyinden Mısır'a uzanan boru hattından taşınan petrol, Akdeniz üzerinden İsrail'e gönderiliyor.

Bunların yanı sıra Rusya da İsrail'e vakum gaz oil (VGO) ihracatı yapıyor.

Editör: Abdulkerim Kiracı