İsrail Gazze’de sadece Filistinlileri değil tarihi de yok ediyor İsrail Gazze’de sadece Filistinlileri değil tarihi de yok ediyor

İsrailli araştırmacı Mordechai Kedar, Hamas ve destekçilerindeki baskın dini unsurun Tanrı'nın asıl oyuncu olduğu, İsrailliler için ise Tanrı'nın yedek oyuncu olduğu ve psikolojik, popüler ve fiziksel kapasite açısından büyük farkın da burada yattığını söyledi.

İsrail'in ve Hamas'ın zafer kriterleri farklıdır. İsrailli araştırmacı Mordechai Kedar Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Onlar Allah yolunda savaşıyorlar ve güçleri de burada yatıyor" dedi.

Kedar'ın yerel bir medyaya yaptığı açıklamalara göre, Hamas ve destekçilerinde baskın olan dini unsur, Tanrı'nın asıl oyuncu olduğu, İsrailliler için ise Tanrı'nın yedek oyuncu olduğu ve psikolojik, popüler ve fiziksel kapasite açısından büyük farkın burada yattığıdır.

Analistin görüşüne göre, zafer tanımı iki taraf arasında farklıdır. Eğer bir Hamas üyesi eli ve ayağı kesilmiş ve diğer elinde sadece iki parmak kalmışsa, yıkılmış bir caminin tepesine çıkıp zafer bayrağını kaldıracak ve kazanacaktır. Neden? Çünkü onun çocukları ve torunları bize karşı savaşmaya devam edecek. İşte zaferin görüntüsü budur, bu farklı bir düşünce tarzıdır, diye vurguladı.

Kedar'a göre Tanrı, uzun süre dayanma kapasitesine sahip olanlarla beraberdir. İsrailliler ise İbranice'deki sabır kelimesinden bihaberdir.

Ona göre sabırlı kişi, iki ya da üç ay boyunca gün ışığı görmeden bir tünelde kalabilen, neredeyse hiç yemek yemeyen ve bir Kalaşnikof tüfekle dışarı çıkıp bir İsrailliyi öldüren kişidir. Çünkü uzun süre dayanma kapasitesine sahip.

İsrail medyasına göre, işgal ordusu Hamas'a zarar vermedi, hareket Gazze Şeridi'ndeki liderliğini ve kontrolünü kaybetmedi, ancak "Tel Aviv" çıkmaza girdi ve değerli zamanını boşa harcadı.