Geçen hafta Şiilerin İslâm Coğrafyası üzerinde yapmış olduğu operasyonlara dikkat çektiğimiz kapağımız ses getirmiş olacak ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu meseleye sert bir şekilde dahil oldu. Erdoğan, Yemen ve Suriye’de yaşanan olayları kızıştıran İran’a şöyle seslendi: “Yemen’deki gelişmeler tahammül sınırlarını zorlamaya başladı… İran’ın açıklamaları Suriye’de de kendini göstermiştir. İran, bölgeyi adeta kendine domine etmenin gayreti içerisinde. Buna müsaade edilebilir mi? Bu bölgede birçok ülkeyi, bizi de, Suudi Arabistan’ı da, Körfez ülkelerini de rahatsız etmeye başlamıştır. Buna gerçekten tahammül etmek mümkün değil… Irak’ta yapılanları görüyorsunuz. Irak’ta bir taraftan DEAŞ’la, bir taraftan İran’ın oraya gönderdiği Devrim Muhafızları ile uğraşılıyor. Bu doğru bir şey mi? İlginçtir, gönderdikleri elemanları oralarda özel fotoğraflar çektirmek suretiyle kendilerini ayrıca lanse ediyorlar.  Bir taraftan İslâm diyeceksin, bir taraftan Müslüman diyeceksin ama öbür yandan bunları yapmaya devam edeceksin. Aynı şey Suriye için de geçerli. Suriye’de de aynı şeyleri yapıyorlar.  Suriye’de 300 bin insanın katili olan biri var ve bu katile destek veren bir anlayış. Bunu savunmak mümkün mü? ‘Ben Müslümanım’ diyen bir insanın bu katili savunacağına ihtimal vermiyorum, veremem. Şu anda yaşananlar ortada. İran’ın bu bakışının değişmesi lazım... İran’ın Yemen’den Suriye’den ve Irak’tan gücü, kuvveti ne varsa çekmesi lazım.”

Suudi Arabistan, Yemen’de askeri operasyon başlattı

Bir tarafta Müslüman düşmanı Şiiler, diğer tarafta Müslüman görünümlü emperyalist işbirlikçiler… Elbette bunların hakkından gelecek babayiğitler de vardır. Haber şöyle;

ABD’den icazet almadan hareket etme kabiliyetin yoksun olan Suudiler, Yemen’de Şii destekli Husîlerin yönetimi ele geçirmesine karşı bugüne kadar herhangi bir tepki göstermemişti. Geçtiğimiz hafta ise Suudi Arabistan, Yemen’e bir operasyon başlattı. Operasyonun hedefinin Yemen’deki meşru hükümeti korumak olduğu ifade edildi.

10 ülkenin katıldığı operasyon, 26 Mart Perşembe günü Başkent Sana’daki Şii Husilere ait mevzilerin havadan bombalanması ile başladı.

Başta da söylediğimiz gibi Suudlar ABD’den habersiz adım atamazlar. Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Adil Cubeyr’nin, Yemen’deki barış çabalarının sonuçsuz kaldığını, bunun üzerine askeri müdahale başlattıklarını açıklaması da bunu bir kez daha gösterdi. Belli ki emir ABD’den gelmiş.

Büyükelçi Cubeyr, “Öncelikle hava operasyonları başlatıldı, ancak diğer askeri operasyonlara başvurulması da mümkün” dedi ve operasyonda ABD kuvvetlerinin yer almadığını söyledi.

Husilere ait önemli noktalar vuruldu

Aşiret kaynaklarından alınan bilgiye göre, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri “Kararlılık Fırtınası” operasyonu kapsamında, Husi Ensarullah Hareketi’nin başkent Sana, Sa’da ve Marib’deki askeri eğitim kışlaları ile füze bataryaları ve mühimmat depolarını bombaladı.

Husi kaynakları ise koalisyon güçlerinin, Husilerin merkezi kabul edilen Sa’da vilayetine bağlı Dahyan bölgesindeki bazı hedefleri bombaladığını aktardı.

Yemen’de Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin, Aden’i “geçici merkez” ilan etmesi ve bazı ülkelerin diplomatik temsilciliklerini burada sürdüreceği yönündeki açıklamalarının ardından Husiler, “karşı direnişin merkezi” haline gelen Aden’e doğru harekete geçip, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmişti.

Husi militanlara pusu: 20 ölü

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’ye bağlı birliklerle Güney Halk Komitesi güçleri, Lahic kentinde Husilere pusu kurdu. Bir zırhlı personel taşıma aracının da imha edildiği pusuda 20 Husi militan öldürüldü.