Katar Devleti, Gazze Şeridi'ndeki gelişmelerden duyduğu derin endişeyi dile getirdi ve tüm tarafları gerilimi azaltmaya, sakinleşmeye ve azami itidal göstermeye çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, Filistin halkının haklarını sürekli ihlal etmesi nedeniyle devam eden tırmanıştan İsrail'i tek başına sorumlu tuttu ve bunların sonuncusunun İsrail polisinin koruması altında mübarek Mescid-i Aksa'ya defalarca yapılan baskınlar olduğu ifade edildi.

Gazze’de şehit sayısı 18 bin 205'e yükseldi Gazze’de şehit sayısı 18 bin 205'e yükseldi

Bakanlık, uluslararası toplumun, İsrail'i uluslararası hukuku açıkça ihlal etmesini durdurmaya zorlamak ve onu uluslararası meşruiyet kararlarına ve Filistin halkının tarihi haklarına saygı duymaya zorlamak ve bu olayların Gazze'deki Filistinli sivillere karşı yeni bir asimetrik savaşı ateşlemek için bir bahane olarak kullanılmasını önlemek için acilen harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı, Katar Devleti'nin Filistin davasının adaleti, kardeş Filistin halkının meşru hakları, başkenti Doğu Kudüs olmak üzere 1967 sınırlarında bağımsız devletlerinin kurulması konusundaki kararlı tutumunu yineledi.