The Guardian'ın haberine göre, işgalci İsrail, 7 Ekim sonrasında bölgede 20'den fazla yeni proje için onay vererek, 6 aylık bir süreçte binlerce konutluk yasa dışı yapıların inşasına başladı. Ayrıca, İsrail yönetimi, iki yeni yerleşim biriminin planlarını da onayladı ve böylelikle 10 yıl sonra ilk kez Kudüs'ün doğusunda ilhak faaliyetinde bulundu.

İşgalci İsrail bu süreç içerisinde bölgede ikamet eden Filistinlileri evlerinden sürmek için aşırı sağcı grupları kullandı.

Gazeteye konuşan İsrail merkezli insan hakları örgütü Bimkom Direktrörü Sari Kronish, 7 Ekim sonrası İsrail hükümetinde görev yapan bakanlık ve devlet kurumlarının çalışmalarını askıya aldığını, planlama yetkilerinin buna rağmen verildiğini kaydetti. "Bu planların hızlı ilerlemesi son altı ayda eşi benzeri görülmemiş bir durum." diyen Kronish, Tel Aviv yönetimin hukuk teammüllerine uygun hereket etmediğini söyledi.

Kirli projenin detayları belli oldu
Şehrin doğu sınırında yer alan ve uluslararası kamuoyunun dahi tepkisini çeken Kidmat Zion yerleşim birimi, Filistin mahallesi Ras al-Amud'un bulunduğu alana doğru genişletilecek. Bölgedeki Filistinlilerin evlerinden zorla çıkarılacağı birimin genişletme onayları ise 9 Ekim 2023'te, yani savaşın başlangıcından 48 saat sonra alındı. Daha önce infiale yol açtığı için Beyt Safafa'da 10 senedir bekletilen iki büyük projeden biri olan Givat Hamatos'un inşası için de geçtiğimiz ay iş makinaları çalışmaya başladı.

Terörist Yahudiler, Hamas yenilgisini çocuk ve kadınları öldürerek örtmeye çalışıyor! Terörist Yahudiler, Hamas yenilgisini çocuk ve kadınları öldürerek örtmeye çalışıyor!

Kaynak: Haber7