İçerde emeklilik reformu protestolarıyla başı dertteki Fransa Cumhurbaşkanı, gözünü uluslararası sahneye damga vuran Çin'e dikti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmek üzere nisan ayı başlarında Çin'e gitmeye hazırlanıyor. Macron, yaklaşmakta olan Çin ziyaretiyle ilgili açıklamasında Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in kendisine eşlik edeceğini belirtti.

Fransız haber ajansı AFP, Macron'un açıklamasının 'Batılı liderlerin Çin'i Ukrayna'daki konusunda Rusya'ya baskı yapmaya çağırdığı bir dönemde geldiği' yorumunu yaptı.

Brüksel'deki ABD lobicisi gibi davranan ve Rusya'ya yaptırım üstüne yaptırım paketi çıkaran Von der Leyen'in Fransa liderinin Çin ziyaretindeki mevcudiyeti, Pekin'deki gündemin Rusya'ya odaklanacağının işareti.

Bugün Brüksel'deki AB liderleri zirvesinin ardından açıklamalar yapan Macron, Çin'e 'birleşik bir ses' sunmak için gezisinin bir bölümünde Komisyon Başkanı'nın kendisiyle gelmesini istediğini söyledi.

Biden yönetiminin Rusya'ya Ukrayna'ya karşı silah vermeye hazırlandığına dair kanıt göstermeden suçlamakla meşgul olduğu sırada Çin, Ukrayna barışı için yol haritası niteliğinde tutum belgesi açıklamıştı.

ABD liderliğinde Batılı liderler Çin'in Ukrayna belgesini küçümseyerek reddetmekle meşgulken de, Pekin'de Çin'in baş diplomatı Wang Yi'nin arabuluculuğunda İran ile Suudi Arabistan arasında normalleşme anlaşması sağlandı.

Kolektif Batı henüz bunun şokunu atlamamışken, Moskova'yı ziyaret eden Şi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile çok kutuplu yeni dünya düzenini kurmaya ilişkin bir dizi anlaşmaya vardı. İki lider kapıda vedalaşırken "100 yıldır olmayan bir değişim geliyor. Ve bu değişimi birlikte yürütüyoruz" diyen Çin liderine, Putin "Evet katılıyorum" cevabını verdi.