5 Temmuz, Urumçi Katliamı’nın sene-i devriyesi. Çin, 2000’lerin başından itibaren Doğu Türkistan’ı Çinlileştirme harekâtına hız verdi. 5 Temmuz 2009’da ise Urumçi’deki Müslümanları katletti. Bugün ise milyonlarca Doğu Türkistanlı, Çin’in toplama kamplarında “eğitim” adı altında hem fizikî hem de zihnî işkence görüyor. Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği zalim Çin’in politikalarını protesto etmek maksadıyla Urumçi Katliamı’nın yıldönümünde İstanbul Çin konsolosluğu önünde toplanacak.

Taraftar grupları İsrail'i protesto etti: Filistin halkının işgale karşı direnişini selamlıyoruz Taraftar grupları İsrail'i protesto etti: Filistin halkının işgale karşı direnişini selamlıyoruz

Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada: “Doğu Türkistan’da hala devam eden soykırımı dile getirmek, 5 Temmuz Urumçi katliamında Şehit düşen aziz kardeşlerimizi anmak ve onların bize bıraktığı mücadele ruhunu anlamak ve anlatmak için düzenleyeceğimiz basın açıklamasına tüm halkımız davetlidir.” denildi.

Urumçi katliamı

5 Temmuz 2009'da, Urumçi'de Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki baskılarını ve Guangdong eyaletinin Shaoguan şehrindeki Türk işçilerine yönelik saldırıları protesto eden Uygur Türklerine açılan ateş sonucu çıkan olaylarda resmi rakamlarla 156 kişi öldü, ancak gerçek rakam binlerle ifade ediliyor. Olaylardan sonra ortadan kaybolan 10 bin Uygur Müslümanından ise hala haber alınamıyor.