İsrail İşgali'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Danny Danon, X'te kısa süre önce yayınlanan bir yazısında, İsrailli bir örneklem ve kampanya şirketi olan Direct Polls tarafından yürütülen ve İsrailli yerleşimci toplumun çoğunluğunun Gazze'de toplu göçten yana olduğunu teyit eden bir araştırmaya atıfta bulundu.

e8354e91-16ed-448f-b359-9d341922

Çalışma, İsrail kamuoyunun temsili bir örneklemini, İsrailli yetkililerin Gazze Şeridi sakinlerinin "gönüllü göçünü teşvik etme" çabalarına ilişkin tutumları konusunda ankete tabi tutuyor.

Sonuçlar şöyle:

  • 68'i "Gazze Şeridi sakinlerinin gönüllü göçünün teşvik edilmesini" çok desteklemektedir;
  • 15'i "Gazze Şeridi sakinlerinin gönüllü göçünün teşvik edilmesini" oldukça desteklemektedir;
  • 8'i "Gazze Şeridi sakinlerinin gönüllü göçünün teşvik edilmesini" pek desteklemiyor;
  • Ve sadece %9'u "Gazze Şeridi sakinlerinin gönüllü göçünün teşvik edilmesini" hiç desteklemiyor.

Uzun bir soykırım açıklamaları dizisi

GLZ Radyosunun haberine göre, Ekim ayı başında İsrail Güvenlik Bakanı Yoav Gallant, El Aksa Tufanı Operasyonu sonrasında Gazze'ye elektrik, su ve gıda akışının kesilmesi talimatını verdi.

Gallant, Gazze'deki Filistinlilerden "insan hayvanlar" olarak bahsederek işgalin gerçek yüzünü ortaya koydu ve onlarla "uygun şekilde" ilgilenmek zorunda kalacağını söyledi.

Kasım ayının başlarında İsrail "Miras" Bakanı Amihai Eliyahu, Filistin halkına yönelik devam eden saldırılar ışığında Gazze Şeridi'nin atom bombasının masada olduğunu söyledi.

Radikal Otzma Yehudit bakanı, Kol Berama Radyosu'na verdiği mülakatta Gazze'ye atom bombası atılıp atılmayacağı sorusuna bunun "olasılıklardan biri" olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

Eliyahu ayrıca Gazze'ye herhangi bir insani yardımın gitmesine kesinlikle karşı olduğunun altını çizdi ve "Biz Nazilere insani yardım vermezdik" diyerek bu açıklamasını destekledi.

Zillet olarak bu bize yeter: Gazzeli kadınlar, işkence ve cinsel tacize maruz kalıyor Zillet olarak bu bize yeter: Gazzeli kadınlar, işkence ve cinsel tacize maruz kalıyor

"Gazze'de müdahil olmayan siviller diye bir şey yoktur."

Kasım ayında İsrail kuvvetlerinden emekli bir general, Gazze Şeridi'nde ölümcül hastalıkların yayılmasının, İsrail'in kuşatma altındaki Filistin topraklarına yönelik ayrım gözetmeksizin yürüttüğü savaşın arzu edilen bir sonucu olacağı yönünde açıklamalarda bulundu.

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi'nin eski başkanı Tümgeneral Giora Eiland, "Dünyanın gözünü korkutmayalım" başlıklı bir makalede, salgın hastalıkların İsrail'in askeri çabalarına yardımcı olabileceğini öne sürdü.

"Dünya kamuoyu tarafından ciddi salgın hastalıklar ve insani felaketler konusunda uyarılıyoruz. Bu konuda konuşmaktan kaçınamayız. Yedioth Ahronoth'un İbranice versiyonunda yer alan makalede Eiland, "Sonuçta Gazze'nin güneyindeki ciddi salgın hastalıklar zaferi daha da yakınlaştıracaktır" dedi.