Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığına göre Şulginov açıklamasında Ukrayna’nın adını zikretmedi.

Şulginov, Rus enerji tesislerinin güvenliğine ilişkin bir toplantıda “Şu and asıl tehdit İHA’ları kullanarak yapılan yasa dışı müdahalelerdir” dedi. Bu konuda Rusya Savunma Bakanlığı ve Federal Güvenlik Servisi (FSB) ile iş birliği yaptıklarını kaydetti.

Rusya daha önce yaptığı açıklamarda Ukrayna’nın son aylarda İHA saldırıları başlatma girişimlerini engellediğini bildirdi.

Kiev ise Rusya içindeki hedeflere yönelik herhangi bir saldırı konusunda açıklama yapmadı. Ancak Kiev’deki üst düzey yetkililer zaman zaman Ukrayna’nın Rus topraklarına yönelik İHA saldırılarının başarısının haberlerini memnuniyetle karşıladıklarına ynelik açıklamalarda bulunuyor.

Rusya bir süre nce, bazıları Ukrayna sınırına yüzlerce kilometre uzaklıkta bulunan bazı şehirlerinde İHA saldırıları düzenlendiğini duyurmuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı pazar günü yaptığı açıklamada, Moskova’nın 220 kilometre güneyindeki bir kasabada İHA saldırısını püskürttüğünü ve uçağı Kirovsk kasabasındaki konutların üzerinde düşürdüğünü bildirdi.