Gazze Hastaneler Genel Müdürü Muhammed Zakut, İsrail ordusunun dün tahliye uyarısı yaptığı, Gazze Şeridi’ndeki en büyük hastane olan Şifa Hastanesi’nden 31 prematüre bebeğin Gazze’nin güneyinde başka bir hastaneye nakledildiğini bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre, Zakut bugün yaptığı açıklamada, “Üç doktor ve hemşireyle birlikte 31 prematüre bebeğin tamamı Şifa Hastanesi’nden tahliye edildi. Bebeklerin Refah Sınır Kapısı üzerinden Mısır’a nakledilmesi için düzenlemeler yapılıyor” dedi.

Şifa Hastanesi, İsrail’in Hamas’ın hastaneyi liderlik merkezi olarak kullandığı yönündeki iddialarının ardından, Tel Aviv’in gerçekleştirdiği operasyonun odak noktası oldu.

İsrail ordusu, Çarşamba günü şafak vakti hastaneye baskın düzenledi. İsrail askerleri hastanedeki birçok bölümü havaya uçurdu. Bunların arasında cerrahi bölümünün zemin katı da var.

Dün başlayan tahliye operasyonu öncesinde, Hamas hükümetinin Sağlık Bakanlığı, elektrik kesintisi nedeniyle iki gün içinde hastanede 24 kişinin şehit olduğunu duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM), hastalar, sağlık personeli ve yerinden edilmiş kişiler de dahil olmak üzere Şifa Hastanesi’nde hala 2 bin 300 kişinin bulunduğunu bildirdi.

Sisi rejimi Mısır-Gazze sınırına duvar örüyor Sisi rejimi Mısır-Gazze sınırına duvar örüyor

Filistin Dışişleri Bakanlığı ise, Şifa Hastanesi’nin boşaltılmasının, İsrail güçlerinin Filistinli sivillere karşı 24 saat boyunca işlediği etnik temizlik ve soykırım suçlarının bir başka çirkin yönü olduğunu vurguladı.