2006 yılında kentteki Şiilere ait Hasan el Askeri ve Ali el Hadi türbelerini hedef alan saldırıların ardından Iraklı Şii milis gruplar, "terörist grupların bölgeyi üs haline getirdiği" gerekçesiyle kentin eski bölgelerindeki Sünnilere ait binaları ve dükkanları kapattı, evleri boşalttı.

Samarra ABD'nin Irak işgali döneminde, işgale karşı direnen grupların aktif olarak varlık gösterdiği "Sünni Üçgeni" olarak anılan bölgenin içerisinde bulunuyordu.

Aradan geçen 17 yıla rağmen, İran destekli Şii milislerin uyguladığı askeri abluka kaldırılmadı. Kent sakinleri hükümete hayatı normale döndürmesi için çağrıda bulunuyor. 

Bağdat'ın 124 kilometre kuzeyinde yer alan Samarra 200 binlik nüfusuyla Selahaddin vilayetinin en büyük şehirlerinden biri. Şehrin büyük bir kısmını Sünni halk oluşturuyor.

27 milyar dolarlık petrol hırsızlığı! 27 milyar dolarlık petrol hırsızlığı!

Yerel makamların verilerine göre, en az 660 bina, 3 bin dükkan, 45 otel ve onlarca diğer merkez Şii güçlerin askeri kuşatması altında ve sahiplerinin bu mülklere erişimine izin verilmiyor. Samarra'ya girmek için bile şehirden bir kefil gerekiyor ve bu da pek çok insanı ülkenin başka yerlerinde daha müreffeh bir yaşam arayışıyla burayı terk etmeye zorluyor.

Mepa News