Yitzhak Brik, tanınmış bir general ve askeri uzman. Zırhlı birliklerde tugay komutanı olarak görev yaptı, askeri kolejlerin komutanıydı, 73 Savaşı'nda rezerv şirket komutanı olarak savaştı ve (ironik olarak) Netanyahu'nun dinlediği az sayıdaki insanlardan biri.

Brik, "Hareetz"te bir makale yayınladı ve makalesinde şunlara yer verdi:

Gazze Şeridi'nde savaşın başından beri savaşan askerler ve subaylardan aldığım bilgilere dayanarak şu sonuca vardım: İsrail Savunma Kuvvetleri sözcüsü ve televizyon stüdyolarındaki askeri analistler, Hamas'ın binlerce ölüsü ve kuvvetlerimizin ve onların kuvvetlerinin doğrudan çatışmaları hakkında yanıltıcı bir resim sunuyor.

Aslında, kuvvetlerimizin savaş alanında öldürdüğü Hamas üyelerinin sayısı çok daha az. Çoğu savaşlar, sözcünün ve analistlerin iddia ettiği gibi doğrudan gerçekleşmiyor. Çoğu kayıplarımız ve yaralılarımız, Hamas'ın bombaları ve tanksavar roketleriyle yaralandı.

Hamas ile İsrail arasındaki aşamalı ateşkes görüşmesi Hamas ile İsrail arasındaki aşamalı ateşkes görüşmesi

Hamas savaşçıları, tünellerin açıklıklarından çıkarak bombaları yerleştiriyor, patlayıcı tuzaklar kuruyor ve tanksavar roketlerini zırhlı araçlarımıza ateşledikten sonra tekrar tünellere saklanıyorlar. İsrail kuvvetlerinin şu anda Hamas'a karşı savaşta hızlı çözümleri yok.

Açıkçası, ordu sözcüsü ve üst düzey savunma yetkilileri savaşı büyük bir zafer olarak göstermek istiyorlar henüz durum açıklığa kavuşmadan. Bu amaçla, "zafer fotoğrafları" çekmek için ana televizyon kanallarının muhabirlerini Gazze'ye getiriyorlar; bu savaş İsrail için bugüne kadar en çok görüntülenen savaş olabilir, belki de dünyada.

Ancak, hedeflerimize tam olarak ulaşmadan önce zafer fotoğrafları yaratmak, bu hedeflere sonunda tam olarak ulaşılmazsa çok yıkıcı olabilir. Gerçekte, bu hedeflerin daha mütevazı olması daha iyiydi.

Hamas'ın tünellerini yok etmek yıllar alacak ve İsrail'e ağır kayıplar verecek. Hatta ordu şimdi yerin altında yüzlerce kilometre uzunluğunda ve birçok yan dalı olan tüneller olduğunu kabul ediyor; bazıları çok sayıda hikayeye sahip, savaş başlatmak için birçok iyi konuma sahip. Hamas, onları on yıllar boyunca üst düzey uzmanların tavsiyesiyle inşa etti; Gazze'nin boyunu ve enini, Sina Yarımadası'na ve Refah şehrinin altına bağlar.

Gazze'de savaşan birçok subay bana, İsrail kuvvetleri Hamas'ın üslerine verdiği tüm zararlardan sonra bile, Hamas'ın kendini yeniden inşa etmesini engellemenin çok zor, hatta imkansız olacağını söyledi.

Bu çaba, önümüzdeki birçok yıl boyunca Gazze'de büyük kuvvetlerimizi korumamızı ve tünellerden çıkarak tanksavar roketlerini ateşleyen, bombalar yerleştiren, aldat ıcı tuzaklar kuran ve İsrail kuvvetlerine ağır kayıplar verdiren Hamas savaşçılarıyla savaşmaya devam etmemizi gerektirecek. Bu nedenle, yoğun kentsel alanlardan ayrılmamız ve hassas istihbarat bilgilerine dayanan hava saldırılarıyla daha dikkatli hareket etmemiz gerekecek.

Bu bağlamda, sorulması gereken soru şudur: Politikacılar ve üst düzey savunma yetkilileri böyle bir senaryoyla başa çıkabilir mi? Yoksa tüm hedeflerimizi gerçekleştirebildiğimiz büyük bir zafer olarak görünmeyeceğimiz ama aynı zamanda büyük bir kaybeden de olmayacağımız başka yaratıcı çözümler düşünebilirler mi?