Emlak milyarderi Barry Sternlicht kampanyayı 7 Ekim'de İsrail'de meydana gelen saldırılardan sonraki günlerde başlattı ve bir e-postada iş dünyasının en zengin düzinelerce insanından 1'er milyon dolar bağış istedi.

Sternlicht, CNN'in sahibi David Zaslav ile kampanya hakkında "harika bir konuşma" yaptığını ve Endeavor CEO'su Ari Emanuel'in kampanyayı koordine etmeyi kabul ettiğini ifade etti. Ancak her iki ismin sözcüleri de şu anda kampanyaya dahil olmadıklarını belirttiler.

ABD ve dünya medyası Gazze'deki ölümlere giderek daha fazla yer verirken kampanyanın "Yahudi karşıtları ile Filistinlilerin durumunu birbirinden ayırmayı" amaçlayacağını ve bunun da İsrail'e yönelik sempati ve desteği aşındırma potansiyeli taşıdığını yazdı.

Sternlicht "Filistinli sivillerin çektiği acılara ilişkin gerçek ya da Hamas tarafından uydurulmuş sahneler, [İsrail'in] dünya kamuoyundaki mevcut empatisini kesinlikle aşındıracağından kamuoyu kesinlikle değişecektir" dedi.

E-postada, aralarında medya patronu David Geffen, yatırımcılar Michael Milken ve Nelson Peltz ile teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden Eric Schmidt ve Michael Dell'in de bulunduğu 50'den fazla tanınmış isme gönderildi. Bloomberg ve Forbes verilerine göre e-postayı alanların toplam net serveti yaklaşık 500 milyar dolar.

SİYASİLER DE İŞİN İÇİNDE

Konuyla ilgili bilgi sahibi kişiler, çabanın ne kadar ilerlediğini ya da kimlerin yer aldığını bilmemekle birlikte, birkaç milyon dolar toplandığını, Senatör Chuck Schumer ve Vali Andrew Cuomo'nun eski yardımcılarından Josh Vlasto'nun danışman olarak işe alındığını ve sessizce Facts for Peace adlı bir web sitesi açıldığını söyledi.

Zincirdeki bazı kişiler şimdiden seslerini yükseltmeye başladılar. Yatırımcı Bill Ackman ve Apollo CEO'su Marc Rowan üniversiteleri Filistin yanlısı öğrenci gösterilerini ele alış biçimleri nedeniyle eleştirdi ve Michael Bloomberg İsrail'in kar amacı gütmeyen acil sağlık hizmetine 44 milyon dolar bağışladı.

Sternlicht, gruptan 50 milyon dolar toplamaya çalıştığını ve Hamas'ı "sadece İsrail'in değil ABD'nin de düşmanı" olarak tanımlayacak bir medya saldırısı için büyük bir Yahudi yardım kurumundan eşdeğer bir bağış istediğini söyledi.

ABD'li “savaş gazisi” Hamas pankartı sebebiyle ceza ödemeyi reddetti ABD'li “savaş gazisi” Hamas pankartı sebebiyle ceza ödemeyi reddetti

İSRAİL KAMUOYUNU KAYBETTİ

Maryland Üniversitesi ve Ipsos tarafından yapılan son kamuoyu yoklaması, 7 Ekim saldırılarından bu yana İsrail'e verilen desteğin genç ve liberal Amerikalılar tarafından paylaşılmadığını ortaya koydu.

Anketin direktörü Brookings için kaleme aldığı yazıda, "Başlangıçta neredeyse tamamen Hamas'ın İsrailli sivillere verdiği zarara odaklanılmış ve bu da ABD genelinde sempati yaratmış olsa da, İsrail'in Gazze'yi bombalaması ve Filistinliler arasındaki sivil kayıplar, kilit seçmenler arasındaki tutumları değiştirmeye başladı" dedi.

Sternlicht, bunun çoğu Yahudi olan iş dünyasının önde gelen isimlerinin Hamas'ın saldırısından bu yana İsrail'i desteklemek için gösterdikleri perde arkası çabalardan sadece bir tanesi olduğunu ifade etti. CEO'ların çoğu, jeopolitik ya da sosyal konularda yıllardır yaptıkları kamuoyu açıklamalarından farklı olarak bu konuda gözle görülür bir sessizlik içinde.