İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, dün (Pazar) yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze savaşına yaklaşımını sert bir şekilde eleştiren Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın açıklamaları nedeniyle Brezilya büyükelçisinin protesto için Dışişleri Bakanlığı’na çağırılacağını belirtti.

Reuters'in haberine göre Katz, "X" platformunda yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Kimse İsrail'in kendini savunma hakkını baltalayamaz."

Brezilya Devlet Başkanı, dün (Pazar) yaptığı açıklamada İsrail'i Gazze Şeridi'ndeki Filistinli sivillere karşı “soykırım” yapmakla suçlamış ve İbrani devletinin yaptıklarını İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Holokost'a benzetmişti. Lula, Afrika Birliği zirvesine katıldığı Addis Ababa'da gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Gazze Şeridi'nde yaşananlar bir savaş değil, soykırımdır. Bu, askerlerin askerlere karşı savaşı değil. Bu, son derece hazırlıklı bir ordu ile kadınlar ve çocuklar arasındaki bir savaştır. Gazze Şeridi'nde Filistin halkının başına gelenler tarihin başka hiçbir aşamasında yaşanmadı. Aslında Hitler Yahudileri öldürmeye karar verdiğinde de zaten bu olmuştu.”

İsrail hapishanelerindeki Filistinli sayısı 9 bin 500'ü aştı İsrail hapishanelerindeki Filistinli sayısı 9 bin 500'ü aştı

Bu açıklama, solcu Brezilya cumhurbaşkanının İsrail ile Hamas arasındaki savaşa ilişkin 7 Ekim'den bu yana yaptığı en sert açıklamalardan biri. Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgiye göre Lula, 7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırısını "terörist" bir eylem olarak tanımlamıştı ancak o tarihten bu yana İsrail'in başlattığı misilleme niteliğindeki askerî harekâtı şiddetle eleştirdi.