Gazze'deki hükümet, İsrail ordusunun Şifa Hastanesi'ne saldırarak bir kez daha iğrenç bir suç işlediğini belirtti.

Gazze'deki hükümete bağlı medya ofisinden İsrail ordusunun binlerce sivil ve hastanın bulunduğu Şifa Hastanesi'ni işgaliyle ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, "İsrail güçleri, Şifa Hastanesi'ne saldırıp 9 bine yakın hasta, yaralı, sağlık personeli ve yerinden edilmiş sivilin bulunduğunu bildiği halde hastane içinde ateş açarak, bir kez daha önceden planlanmış iğrenç bir suç işledi." ifadeleri kullanıldı.

Şifa Hastanesi'ne yapılan bu saldırının, İsrail'in 700'den fazla kişinin ölümü ve yaralanmasıyla sonuçlanan hastanelere, ambulanslara ve sağlık personeline yönelik süregelen saldırı ve katliamlarının bir yenisi olduğu belirtildi.

Gazze'nin kuzeyinde yeni göç dalgası Gazze'nin kuzeyinde yeni göç dalgası

İsrail'in daha önce de El-Ehli Baptist Hastanesi'nde katliam yaptığı hatırlatılan açıklamada, bugün de Şifa Hastanesi'ni işgal ederek tarihi bir suç işlediği vurgulandı.

Gazze Şeridi'nde İsrail'in saldırılarının başladığı günden bu yana hastaneler ve sağlık personellerinin hedef tahtasında olduğu kaydedilen açıklamada, "İşgal güçleri, bu vahşi saldırılarında şu ana dek 198 doktor, hemşire ve ilk yardım personeli ile 55 ambulansı hedef aldı, 25 hastane hizmet dışı kaldı." ifadelerine yer verildi.

İsrail ordusu, bu sabah Gazze'de binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu bölgenin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi'ne baskın düzenlemişti.

Şifa Hastanesi'ne saldırı başlatıldı

Abluka altındaki Gazze'de en büyük sağlık kompleksi olan ve binlerce sivilin sığındığı Şifa Hastanesi de İsrail askerleri tarafından abluka altındaydı.

İsrail ordusunun yaptığı son açıklamaya göre, Şifa Hastanesi'ne saldırı başlatıldı.

Açıklamada, istihbarat bilgilerine ve operasyonel gerekliliğe dayanarak Şifa Hastanesi'ndeki belirli bir alanda Hamas'a yönelik saldırı başlatıldığı ifade edildi.

Hastanede bulunduğu iddia edilen Hamas üyelerine teslim olma çağrısı yapıldı. Hastaneye tıbbi yardımların geçişine izin verilmezken, yaralıların tahliyesi de engelleniyordu.

ABD'nin iddiası: Silah depoladılar

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Hamas üyelerinin Şifa'da "silah depoladığını" ve tesislere karşı "İsrail askeri operasyonuna yanıt vermeye hazır olduklarını" öne sürdü.

Kirby, Hamas'ın Şifa dahil hastaneleri ve bunların altındaki tünelleri rehineleri tutmak için kullandığını da savundu.

Amerikalı yetkili, Washington'ın hastanelerin havadan vurulmasını desteklemediğini ve "masum ve çaresiz insanlar ile hastaların sadece hak ettikleri tıbbi bakımı almaya çalıştığı bir hastanede çatışma çıkmasını" istemediğini kaydetti.

"Bir kez daha savaş suçu işlediler"

Birleşmiş Milletler (BM), Şifa ve Gazze'nin kuzeyindeki diğer hastanelerden biri hariç tamamının çalışamaz hale geldiğine dikkat çekiyor.

Öte yandan Gazze’deki hükümetten yapılan açıklamada şöyle denildi:

İsrail güçleri, Şifa Hastanesi'ne saldırıp 9 bine yakın hasta, yaralı, sağlık personeli ve yerinden edilmiş sivilin bulunduğunu bildiği halde hastane içinde ateş açarak, bir kez daha önceden planlanmış iğrenç bir suç işledi.

Şifa Hastanesi'ne yapılan bu saldırının, İsrail'in 700'den fazla kişinin ölümü ve yaralanmasıyla sonuçlanan hastanelere, ambulanslara ve sağlık personeline yönelik süregelen saldırı ve katliamlarının bir yenisi olduğu belirtildi.

İsrail'in daha önce de El-Ehli Baptist Hastanesi'nde katliam yaptığı hatırlatılan açıklamada, bugün de Şifa Hastanesi'ni işgal ederek tarihi bir suç işlediği vurgulandı.

25 hastane çalışmıyor

Gazze Şeridi'nde İsrail'in saldırılarının başladığı günden bu yana hastaneler ve sağlık personellerinin hedef tahtasında olduğu kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İşgal güçleri, bu vahşi saldırılarında şu ana dek 198 doktor, hemşire ve ilk yardım personeli ile 55 ambulansı hedef aldı, 25 hastane hizmet dışı kaldı.

Hamas, hastanelerde askeri unsurlarının bulunduğu iddialarını reddetmiş, BM'yi Gazze'deki hastaneleri denetlemesi için uluslararası komisyon kurmaya çağırmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Ashraf Al-Qudra ise Al Jazeera kanalına yaptığı açıklamada, "İsrail ordusu hastanenin yönetimiyle temasa geçti ve önümüzdeki dakikalarda buraya saldırılacağını bildirdi. Bizi telefonla aradılar ve Şifa Hastanesi'nin pencerelerine veya kapılarına yaklaşmamamızı istediler." demişti.

Hastanenin içinden görgü tanıkları, "Hastanenin çevresinde, kapıların çok yakınında şiddetli çatışmaların ve yoğun silah seslerinin duyulduğunu" söyledi.

Al-Qudra, hastanedeki hastalar, yerinden edilmiş kişiler ve sağlık personeli arasında panik ve korku durumunun hakim olduğunu anlattı.

Daha önceki bir açıklamasında Al-Qudra, Şifa Hastanesi'nde yaklaşık bin 500 sağlık personelinin ve 7 bin yerinden edilmiş kişinin bulunduğunu bildirmişti.

İnsani kriz derinleşiyor

2,3 milyon nüfusa ev sahipliği yapan Gazze, İsrail'in 7 Ekim'den sonra İsrail'in tam abluka uygulamasının ardından her geçen gün derinleşen bir insani krizle karşı karşıya kaldı.