Dünya genelinde her üç kişiden biri İsrail'i destekleyen markaları boykot ediyor.

Halkla ilişkiler firması Edelman'ın her yıl yayınladığı Güven Barometresi raporunun son sayısı söz konusu oranları ortaya koydu.

Anket, aralarında Fransa, Suudi Arabistan, İngiltere ve ABD'nin de bulunduğu 15 ülkede 15 bin tüketiciyle gerçekleştirildi.

Gazze konusunda markaları boykot eden ilk beş ülkeden üçü nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkeler: Suudi Arabistan, BAE ve Endonezya. Kalabalık bir Müslüman nüfusa sahip Hindistan dördüncü, Almanya ise beşinci ülke oldu.

Ankete katılanların yüzde 71'i, bir tarafı desteklediği düşünülen markaları boykot ettiklerini ifade etti. En yüksek oran ise Suudi Arabistan'da kaydedildi. İsrail yanlısı bir düşünce kuruluşu olan Washington Institute for Near Eastern Affairs tarafından Aralık ayında yapılan bir ankete göre Suudi vatandaşlarının yüzde 96'sı Arap ülkelerinin Gazze savaşına tepki olarak İsrail ile ilişkilerini kesmesi gerektiğine inanıyor.

BAE'de katılımcıların yüzde 57'si, Endonezya'da da yüzde 50'si markaları boykot ettiğini kaydetti.

Kemalist ilkeler ve onun artığı iş görmez yasalar, suça teşvik ediyor! Kemalist ilkeler ve onun artığı iş görmez yasalar, suça teşvik ediyor!

7 Ekim'den bu yana küresel birçok marka, İsrail ile olan bağlantıları veya İsrail'e destekleri sebebiyle boykot ediliyor.