Başkent Caracas'ta bir basın toplantısı düzenleyen Başsavcı Tarek William Saab, Guaido'nun devlete ait petrol şirketi PDVSA'nın kaynaklarını kendisini finanse etmek ve yasal masraflarını karşılamak için kullandığını söyledi.

"Juan Guaido PDVSA kaynaklarını kendisini finanse etmek, yasal masraflarını karşılamak için kullandı ve PDVSA'yı kendi finansman koşullarını kabul etmeye zorladı. Bu kararlar ülkeyi 19 milyar dolar zarara uğrattı ve Citgo'nun neredeyse kesin kaybıyla sonuçlandı" dedi.

"Bu nedenle eski milletvekili Juan Guaido hakkında yeni bir soruşturma açtık ve kendisi hakkında tutuklama emri çıkarılmasını talep ettik."

Saab, Venezuela'nın Interpol'den kırmızı bülten talebinde bulunacağını söyledi.

Saab'a göre Guaido hakkındaki tutuklama emri, vatana ihanet; görev gaspı; para, menkul kıymetler ve kamu mallarından kazanç veya çıkar sağlama; kara para aklama ve örgütlenme suçlarını içerecek.

Başsavcı ayrıca ülkede Guaido hakkında görev gaspı, kara para aklama, terörizm, silah kaçakçılığı ve vatana ihanet gibi bir dizi suç iddiasıyla en az 28 soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Guaido, Kolombiya'dan sınır dışı edilmişti

Venezuelalı eski muhalefet lideri Guaido, ülkesinin geleceğiyle ilgili düzenlenecek uluslararası konferansa katılmak üzere geldiği Kolombiya’dan 25 Nisan'da sınır dışı edilmişti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Guaido, Kolombiya’da düzenlenen “Venezuela konulu” uluslararası konferansa katılıp, burada katılımcılarla ülkesindeki siyasi durumu görüşmek istediğini bildirdi.

Muhalif lider Guaido, 23 Ocak 2019'da kendisini Venezuela'nın "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini almıştı.

ABD'de Filistin'e destek eylemleri büyüyor! İki bin akademisyen gözaltında ABD'de Filistin'e destek eylemleri büyüyor! İki bin akademisyen gözaltında

Venezuela'da 7 Aralık 2020'de yapılan parlamento seçimlerini Devlet Başkanı Nicolas Maduro liderliğindeki hükümet koalisyonu kazanmış, Guaido liderliğindeki muhalefet ise seçimleri boykot etmişti.