Gazze Şeridi'ndeki "insani ara" kapsamında gerçekleştirilen esir takasına ilişkin görüntülerde, Hamas'ın nazik tavrı ve teşekkür ederek vedalaşan esirlerin çizdiği insani tablo karşısında tüm dünya şaşkınlığını gizleyemiyor. Dünya İslam'ın berraklığını, imamın kokusunu Kassam Tugayları'nda görürken, İsrail ise bu hale öfke kusuyor, esirleri susturuyor, olayı kapatmaya çalışıyor.

İsrail ile Hamas arasında sağlanan esir takası kapsamında Gazze Şeridi'nden onlarca esir İsrail'e teslim edildi. İsrail'den Gazze'ye teslim edilen Filistinli esirler ise ya dövülmüş, ya işkence edilmiş, ya kemikleri kırılmış ya da aç bırakılmış vaziyette teslim ediliyor.

İsrailli esirlerin Hamas mensuplarına teşekkür etmesi ve el sallayarak vedalaşmalarının yer aldığı görüntüler ile serbest bırakılan esir yakınlarının "esirlere Gazze'de iyi davranıldığı, herhangi bir işkence veya kötü muameleye maruz kalmadıkları" yönündeki açıklamaları İsrail televizyonlarında eş zamanlı yayımlandı.

Tüm dünya, en hayati meselede bile İslam'ın tavrını, inceliklerini, düşmanına bile nasıl davranması gerektiğini Hamas'tan öğreniyor.