Harvard, Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Pensilvanya Üniversitelerinde (Penn) İsrail’in işgaline karşı eylemler yapıldı. Eylemlerde İsrail’in saldırıları kınanırken, direniş sloganları da atıldı. Ardından bu 3 üniversitenin rektörleri Kongre’ye ifade vermeye çağırıldı. Eylemlerin anti-semitik olduğu iddia edilerek rektörler sorguya çekildi. Yüzlerce Harvard Hukuk öğrencisi 16 Kasım’da kampüsteki Wasserstein Hall önünde Filistinlilere destek vermek ve kampüste ifade özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara karşı çıkmak için bir araya gelmişti. O hafta Harvard'da 100'den fazla öğretim üyesi Rektör Claudine Gay'e bir mektup göndererek kampüste Filistinlilere destek verilmesine ilişkin politikasına karşı çıktı. Bir profesör ise eylem günü öğrencileri destekleyen bir konuşma yaparak, "İfade özgürlüğü kelimesinin hiçbir zaman Filistin hakkında ifade özgürlüğü anlamına gelmediğini uzun zamandır biliyorsunuz." dedi.

YARGILAR GİBİ SORGULADILAR

Filistin’e destek eylemleri yapılan üç üniversitenin rektörleri Kongre’de üyeler tarafından sorguya çekildi. Sorgulama adeta yargılamaya dönüştü. Atılan intifada sloganlarının “Yahudileri yok etme” anlamına geldiği iddia edilerek bu sloganları atmanın okul kurallarına uyup uymadığı soruldu. Rektörlerin cevapları ise söylem ve eylem arasındaki farkların olduğu şeklindeydi. Açıkça Yahudilerin toptan öldürülmesi ya da yok edilmesi üzerine sloganlar atılmadı. Fakat “intifada” sloganı Yahudilerin öldürülmesi anlamında değerlendirldi. Bu bağlamda da bu eylemlerin anti-semitik eylemler olduğu iddia edildi.

ABD'de kriz derinleşiyor: Cumhuriyetçi-Demokrat kavgasında yeni safha ABD'de kriz derinleşiyor: Cumhuriyetçi-Demokrat kavgasında yeni safha

BAĞIŞI KESERİZ TEHDİDİ

Üniversiteler bağışçılardan gelen tehditler, rektörlerinin istifa etmesi talepleri ve üniversitelerin kampüsteki antisemitizme verdikleri tepkilerin artması nedeniyle kongre soruşturmasıyla karşı karşıya kaldı. Hedge fon yöneticisi Ross L. Stevens Stevens Finans İnovasyon Merkezi'ni finanse etmek üzere yaptığı yaklaşık 100 milyon dolar değerindeki bağışı geri çekeceğini söyledi. Perşembe günü personeline gönderdiği e-postada Stevens, "Penn’de çok yakın bir gelecekte liderlik ve değerlerde bir değişiklik olmaması halinde" Stone Ridge Holdings Group'taki hisselerini iptal etmeyi planladığını söyledi

ÜNİVERSİTE HEYETLERİ GÖREVDEN ALMAYI TARTIŞIYOR

Penn mütevelli heyeti, salı günü kongrede verdiği ifadede Yahudilerin soykırıma uğratılması çağrısında bulunan öğrencileri disipline verip vermeyeceği sorusuna verdiği “bunu bağlamsal olarak değerlendirmeliyiz” cevabı sonrası rektör Elizabeth Magill'in geleceğini tartıştı. Perşembe günü telefonla acil bir toplantı yapan Penn mütevelli heyeti, daha önce verdiği ifadeden dolayı özür dileyen Magill'in görevden alınıp alınmayacağı konusunda bir oylama yapmadı. Bunun yerine, Magill ve diğer liderlere üniversitenin değerlerini daha açık bir şekilde ifade etmeleri için baskı yaptılar. Penn'in işletme okulu Wharton'un danışma kurulu da bu hafta Magill'e gönderdiği bir mektupta "üniversitenin derhal yeni bir liderliğe ihtiyacı olduğunu" söyledi.

Harvard'dan Claudine Gay ve MIT'den Sally Kornbluth'un Temsilciler Meclisi komite toplantısında verdiği yanıtlar ve benzer yorumları da Yahudi lobisinden tepki aldı. Her üçü de antisemitizme karşı harekete geçtiklerini söyledi, ancak Yahudi lobisi yeterince çaba göstermediklerini ve hatta kampüslerinde antisemitizmi teşvik ettiklerini savundu.

HARRİS’İN EŞİ KINADI

New York Demokrat Senatörü Kirsten Gillibrand, her üç rektörün de görevlerinden ayrılmaları gerektiğini söyledi. Fox News'e konuşan Gillibrand, "Yahudilerin soykırıma uğratılması, herhangi bir insan grubunun soykırıma uğratılması çağrısında bulunamazsınız ve bunun taciz olduğunu söyleyemezsiniz." dedi. Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in eşi Doug Emhoff da Washington'da düzenlenen Ulusal Menorah Aydınlatma töreninde üniversite yöneticilerini kınadı. Yahudi olan Emhoff, "En seçkin üniversitelerimizden bazılarının rektörlerinin Yahudi soykırımı çağrısını anti-semitik olarak nitelendirmekten aciz olduğunu görmek - ahlaki netlikten yoksunluk olarak kabul edilemez." ifadelerini kullandı.