1. GÜN (7 EKİM CUMARTESİ 2023)

İşgalci Siyonist Yahudilerin 40 senelik fiili Filistin zulmünün yanında son senelerde BM kararlarını çiğnemesi, sürekli Mescid-i Aksa baskınları, her gün onlarca Filistinliyi katletmesi, Filistin topraklarının her bölgesini yerleşim yeriyle doldurması sonucu, 7 Ekim 2023 tarihinde sabahın ilk saatlerinde Hamas’ın silahlı kanadı El-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf (Ebu Halid) Siyonist İsrail’e karşı ‘Aksa Tufanı’ operasyonunu başlattıklarını ve 1973 yılında Mısır’ın Süveyş Kanalı’nı geçip İsrail ile olan ateşkes hatlarını aşmasından beri İsrail’i yaşamadığı bir pozisyona sokarak birkaç saat içinde ateş altına aldıklarını duyurdu.

Bizler de Aylık Baran Dergisi’nin sitesinden Filistinli mücahitlerin, işgalci Yahudilere karşı başlatmış olduğu cihadı tebrik ettik ve Kassam Tugayları’na selam gönderdik.

Filistin savaşçıları İsrail'in güneyindeki bütün şehirlere girdi. Kara, deniz ve havadan taarruzda bulundu. İlk aşamada 5 bin roket ve havan fırlatıldı. Füzeler Tel Aviv ve Kudüs’e, yerleşim yerlerine, Kibbutzlar bölgesine, İsrail bölgelerine düştü ve bu yerler tamamen Kassam savaşçıları, yani Dayf’ın askerleri tarafından kontrol altına alındı.

Dayf’ın talimatlarıyla karadan, denizden ve havadan Hamas Hareketi mensupları harekete geçti, İsrail bölgelerini kontrol altına aldı, birkaç Siyonisti öldürdü ve bir kısmını da Gazze Şeridi’ne götürdü. İsrail garnizonları dağıtıldı. Tanklara ve askerî araçlara el konuldu. Böylece İsrail, güney sınırında kontrolü kaybetti. İsrail, hava üslerini boşaltmaya, Yahudi halkı kaçışmaya başladı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Savaş durumu alarmı ilan ediyoruz.” dedi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, yedek askerleri göreve çağıran kararnameyi imzaladı.

Gazze'den atılan roketler sebebiyle İsrail'de onlarca asker cehenneme postalandı.

Ardından İsrail ordusu, Gazze'deki hedeflere doğru saldırı başlattı.

Gazze'den İsrail bölgelerine sızan Filistinli savaşçılar, Sderot kentinde bir polis merkezini ele geçirdi. Yerleşim alanlarında çatışmaya girdiler ve birkaç İsrailliyi yaraladılar. Bir İsrail tankını imha ettiler, askeri de esir aldılar.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze Şeridi etrafında 80 kilometre yarıçapındaki bölgeyi askerî alan ilan etti.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog X hesabından “İsrail zor bir zamandan geçiyor.” ifadesini kullanarak İsraillilere ordu güçlerinin talimatlarını dinleme, karşılıklı güven ve sükûnet gösterme çağrısında bulundu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı da X sosyal medya hesabından, Hamas'ın sızma operasyonuyla bir saldırı altında oldukları ve kendilerini korumak için her şeyi yapacaklarını söyledi.

İsrail Başbakanlığı da yerel saatle 13.00'te Tel Aviv'de güvenlik kabinesinin toplanacağını duyurdu.

'Aksa Tufanı' operasyonuna ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak bu sabah İsrail'deki hadiseler ışığında tarafları itidalle hareket etmeye, gerilimi tırmandıracak fevri adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz.” dedi.

Gazze'den atılan roketler sebebiyle Kudüs'te saldırı uyarı sirenleri çaldı. İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe'den ateşlenen füzeler sebebiyle Kudüs semalarında patlama sesleri duyuldu.

İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla abluka altındaki Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığını duyurdu.

İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'dan Doğu Kudüs'e giriş çıkışları kapattığı bildirildi.

Hamas savaşçıları, paramotor ile 'Demir Kubbe'yi aşıp İsrail'in güneyine sızdığı anların görüntülerini paylaştı.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, “Çok konuşmayacağız. Açıklama da yapmayacağız. Düşman, pişmanlıktan parmaklarını ısıracak.” dedi.

Hamas'ın Gazze Şeridi yakınlarındaki İsrail Askeri Üssünü ele geçirmesinin ardından bir Merkava Mark IV Ana Muharebe Tankı ve en az 1 Namer ZPT ele geçirdiği bildirildi. İşgalci Yahudi ordusuna ait bir karargâh da ele geçirildi. 7 yerleşim yerini kontrol altına alındı. 7 Ekim sabahından akşamına kadar Gazze'den İsrail'e 1000 roket fırlatıldı. Yaklaşık 35 İsrail askeri rehin alındı. Netivot ve Pe'eri bölgeleri fethedildi. Kudüs'teki camiler işgalci İsrail'e karşı cihad çağrısı yapmaya başladı. Hamas lideri İsmail Heniye de, “Milletimizi ve dünyanın tüm özgür insanlarını ayağa kalkmaya ve savaşımıza katılmaya davet ediyoruz.” dedi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, “Bu sabah Hamas büyük bir hata yaptı ve İsrail Devleti'ne karşı savaş başlattı. İsrail askerleri, düşmanın tüm nüfuz noktalarında düşmanla çatışıyor.” dedi. İsrail Güvenlik Kabinesi toplandı. Kabine sonrasında savaş ilan edilmesi beklenilmeye başlandı.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, “İsrail, başına ne geldiğini ve ileride neler olacağını anladığında şoka girecek. 'Müslümanlar nerede diyordunuz?' İşte geldik ve ortada yoksunuz.” açıklaması yaptı.

Yarım asırdır işgalci Yahudi zulmüne ses çıkarmayan Yahudi yardakçısı Batıcı Kemalistler, Filistinli mücahitlerin başlatmış olduğu 'Aksa Tufanı' operasyonuna karşı bir anda "merhamet abidesi" kesildi. Kemalist ideolojinin gereği olarak Filistin düşmanlığı yapan Fatih Altaylı, Nevşin Mengü, Jahrein, Erk Acarer, İlhami Işık, Bircan Yıldırım, Oğuzhan Atsız, Enver Aysever, Sevilay Yılman, Ümit Doğan, Yalçın Yak, Tuğrul Selmanoğlu, Suphi Yıldız, Koray Pehlivanoğlu ve daha nice Yahudi ve Yahudi seviciler Hamas'ın hamlesini "katliam" olarak niteledi.

2. GÜN (8 EKİM PAZAR 2023)

İsrail, Gazze'de hastaneler, cami ve sivillerin barındığı kuleler de dahil olmak üzere pek çok yeri bombaladı. Gazze'nin Han Yunus kentindeki bir cami, hava saldırısında tamamen yıkıldı. Bu arada Filistinliler, bombardıman devam ederken sığınmak için UNRWA'nın işlettiği okullara akın etti. Filistinli savaşçıların sızma operasyonu yaptığı İsrail yerleşim birimlerindeki çatışmalar da İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırıları da gün boyunca sürdü. En az 700 İsrailli cehenneme gönderildi, 2 bin 150 kişi de yaralandı. Buna karşılık Gazze'ye yönelik "Demir Kılıçlar" adıyla operasyon başlatan İsrail'in saldırılarında 78'i çocuk 413 Filistinli şehit oldu, 2 bin 300 kişi yaralandı.

ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı. Biden, ABD'nin İsrail'e yönelik tam desteğini yineledi. İsrail Savunma Kuvvetleri’ne ek yardımın şu anda İsrail'e doğru yola çıktığını ve önümüzdeki günlerde daha fazlasının da geleceğini iletti.

İzzeddin el-Kassam Tugayları'na bağlı hava kuvvetleri biriminin, İsrail’e karşı kamikaze insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırılar düzenlediği açıklandı.

Gazze Şeridi sınırındaki Yahudi yerleşim birimlerindeki İsraillileri tahliye etmeye başladı ve çoğu bölgede kontrol yeniden sağlandı. İzzeddin Kassam Tugayları'ndan yapılan açıklamada, Filistinli direniş gruplarının gece ve sabah saatlerinde İsrail içindeki bölgelere sızmaya devam ettiği belirtildi. Ebu Ubeyde, onlarca İsraillinin esir alındığını ve İsrailli esirlerin sayısının Netanyahu'nun düşündüğünden kat kat fazla olduğunu söyledi.

İsrail Havalimanına akın eden işgalci Yahudiler, Antalya ve İstanbul uçuşlarını tamamen doldurdu. Başta Amerika, Fransa, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere birçok ülkeden Tel Aviv'deki Ben Gurion havalimanına seferler geçici olarak durduruldu. Alman hava yolu şirketi Lufthansa, pazartesiye kadar İsrail'e uçmayacaklarını açıkladı. Paris ve Lyon'dan uçuşlarsa haftanın ilk gününde de yapılmayacak. Polonya ve İspanya'nın önde gelen havayolu şirketleri de güvenlik durumu iyileşene kadar İsrail'e uçmayacaklarını açıkladı.

3. GÜN (9 EKİM PAZARTESİ 2023)

Kudüs, Batı Şeria'nın kent ve beldelerinden el-Halil, Ramallah, Eriha, Nablus ve Kalkıliyye'de cumartesiden bu yana toplam 16 Filistinli şehit edildi. Gazze Şeridi'ne yönelik İsrail saldırılarında ise 560 kişi şehit edildi, 2 bin 900 kişi yaralandı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, “Gazze tamamen ablukaya alınacak. Elektrik, yiyecek ve yakıt sağlanmayacak” dedi. Filistinlilere ‘hayvan’ benzetmesinde bulunan Gallant, “İnsansı hayvanlarla savaşıyoruz ve ona göre hareket edeceğiz” diye konuştu.

Kassam Tugayları, Gazze Şeridi çevresindeki Yahudi yerleşim birimlerinden yeni bir grup İsrailliyi daha esir aldığını duyurdu.

Gazze’de elektrik ve yakıt kesildi.

4. GÜN (10 EKİM SALI 2023)

İsrail'in hava saldırıları sebebiyle 7 Ekim'den itibaren 137 binden fazla Filistinli, Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerindeki 83 okula sığındı.

İsrail'den Gazze Şeridi'ne giden su akışı durduruldu.

İsrail ordusu Lübnan sınırına da asker ve tank konuşlandırdı.

İsrail-Gazze sınırı yakınlarına çok sayıda tank, asker ve zırhlı araç yığdı.

Filistinli gazeteciler Said et-Tavil ve Muhammed Subh İsrail hava saldırısında vefat etti.

4. günde Filistinlilerden şehit sayısı 143'ü çocuk, 105'i kadın olmak üzere 704'e yükseldi. Yaralıların sayısı ise yaklaşık 4 bine ulaştı. İsrail saldırılarında, kasıtlı olarak ambulansları hedef alındı. Hava saldırıları sebebiyle Gazze'deki Beyt Hanun Hastanesi hizmet dışı kaldı.

Gazze Şeridi'ndeki El Şati Mülteci Kampı'na saldırı gerçekleştirildi. Saldırı sonucu büyük hasar meydana geldi. Filistinliler enkaz altında kalanları kurtarmak için seferber oldu.

Sabah saatlerinde İsrail Gazze'yi denizden de vurmaya başladı. İsrail donanmasına ait hücum botları, Akdeniz kıyısındaki Gazze Şeridi'nin orta kesimlerini ve Han Yunus kenti sahilindeki yerleşim yerlerini denizden vurdu.

Gazze'deki Cibaliye mülteci kampına saldırı düzenlendi. Birçok kişi şehit oldu. Bölge enkaz yığınına döndü. Çok sayıda bina ve araç kullanılamaz hale geldi.

İsrail, Gazze-Mısır arasındaki sınırı kapattı.

İsrail medyasından ziyade Kemalist medya, “sivil katliamı yapılıyor”, “sivillere tecavüz ediliyor” minvalinde kendi içlerindeki irinleri bir bir kusmaya başladı. İsrail medyasının yapamadığı yalan ve iftiraları laik Kemalistler üstlendi. Yarım asırlık Filistin katliamlarını görmeyen hastalıklı kesim, işgalci Yahudileri bağrına bastı. Filistinli savaşçılarının sadece askerlere yönelik operasyonunu (ki İsrail’de sivil yoktur ve herkes işgalci askerdir) “çocuklar öldürülüyor” diye lanse etti. İsrail'in devlet başkanı sivillerin binalarının bombalandığı videoyu bütün dünyayla paylaşıp alkış aldığı halde, içerideki Yahudileşmişler, “sivil katliamı” diye çığırtkanlık yaptı. Gazze ve Batı Şeria’da yaşanan insan katliamına ise sessiz kaldılar. Arap düşmanlığının altında yatan İslam düşmanlığını da Yahudilerin kucağına oturmak suretiyle göstermiş oldular.

5. GÜN (11 EKİM ÇARŞAMBA 2023)

İsrail Ulusal Birlik Hükümeti ortağı Gantz, Hamas'ın yeryüzünden silineceğini söyledi.

Abluka altındaki Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda cehenneme gönderilen İsraillilerin sayısı 1200'ü aştı.

ABD, İsrail'in Demir Kubbe adlı savunma sistemlerini güçlendirmek için mühimmat ve önleyici desteklerini artırdığını açıkladı. Hamas saldırılarında en az 14 ABD'linin öldüğünü anımsatan Sullivan, 20'nin üzerinde ABD vatandaşından ise henüz haber alınamadığını kaydetti.

İsrail ordusu, gelişmiş mühimmat taşıyan ilk ABD uçağının İsrail'e ulaştığını duyurdu.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) “ABD'nin en büyük uçak gemisi USS Gerald R. Ford Uçak Gemisi Taarruz Grubu, Doğu Akdeniz'e vardı. İsrail açıklarında ilerliyor.” açıklamasını yaptı.

ABD Başkan Joe Biden, İsrail’in katliamlarını yine görmezden gelerek Hamas'ın ABD müttefiki İsrail'e yönelik saldırılarını “katıksız kötülük” olarak niteledi ve Washington'un bölgeye daha fazla askerî varlık göndermeye hazır olduğunu söyledi.

Hamas Hareketi yöneticilerinden Talal Nassar, savaş şartlarından dolayı ele geçirilen İsrailli esirlere işkence yapıldığı ya da öldürüldüğüne ilişkin iddiaları yalanladı.

Birleşmiş Milletler Gazze'de 260 binden fazla Filistinlinin yerinden edildiğini duyurdu.

Eski Hamas lideri Halid Meşal Filistin'e destek için Arap ülkeleri genelinde, cuma günü için protesto çağrısı yaptı.

İsrail’in saldırısı sonucu İslam Üniversitesi yerleşkesindeki binalar yerle bir oldu.

Gazze'ye güç veren tek elektrik santralinin perşembe gününden itibaren duracağı belirtildi.

Kassam Tugayları, İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki Ben Gurion havalimanının hedef alındığını açıkladı.

Akşama doğru Gazze'de elektrikler tamamen kesildi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı İsrail ordusunun Gazze'de fosfor bombası kullandığını açıkladı.

İsrail’in saldırılarında şehit olan Filistinlilerin sayısı 1300'e yükseldi. Saldırılarda 3 bin 192 kişi de yaralandı.

Domuzlar Diktatoryası (BM), cuma günü İsrail-Gazze gündemiyle ilgili toplanmak için toplanmaya karar verdi.

Gazze'de 338 binden fazla insan yerinden edildi.

Dünya 5. günde de katliama seyirci kaldı.

6. GÜN (12 EKİM PERŞEMBE 2023)

Gazze’deki katliam 6. gününde devam ederken, Türkiye’deki Yahudi seviciler de Filistin’i kötülemeye yönelik propagandalarına hız verdi. Oğuzhan Uğur, işgalci Yahudilerin katliamını meşrulaştırmak için programına Celal Şengör ve İlber Ortaylı'yı davet etti. “Filistinliler toprak sattı mı?” sorusuna Ortaylı, “Eskiden Filistinli demek arazi satıp yaşayan insan demekti. İki harp arası Filistinli tipi arazi satar, sattıkça Beyrut'ta harcar...” dedi.

İsrail'de ölü sayısı 1300'ün üzerine çıktı. Filistin'de de kayıplar 1537'ye yükseldi.

Hamas'ın askeri kolu El Kassam Tugayları'nın komutanı Muhammed Deif, “Siyonist sömürgeci işgal Filistin vatanımızı işgal etti ve halkımızı yerinden etti, kasabalarımızı ve köylerimizi yıktı, halkımıza karşı yüzlerce katliam yaptı, çocukları, kadınları ve yaşlıları öldürdü ve tüm uluslararası normları, yasaları ve insan hakları sözleşmelerini ihlal ederek evleri içinde yaşayanlarla birlikte yıktı.” dedi.

İsrail savaş uçakları Gazze Şehrindeki 14 katlı bir konut binasının ve Al-Sousi Camii'ni bombalandı ve dümdüz etti.

Biden, Netanyahu'ya İsrail Hükümeti ve halkına her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

İsrail, dış dünyadan tamamen izole etmek amacıyla hapishanelerindeki tüm Filistinli tutukluların elektriğini kesti.

İsrail güçleri, Batı Şeria'nın El Hail kentinin doğusunda ateş açması sonucu Filistinli bir çocuğu katletti.

İsrail, Lübnan'ın güneyindeki Sur kentine bağlı Dahayra beldesindeki Ehl Kur'an Camii'ni ve en az 5 evi hedef aldı. Saldırı nedeniyle belde sakinlerinin çoğu evlerini terk etmek zorunda kaldı.

7. GÜN (13 EKİM CUMA 2023)

Gazze'ye insani yardımlar dahil olmak üzere her türlü ihtiyaç malzemesinin tedariki kesildi. İsrail'in birçok noktaya düzenlediği saldırılarda şehit olan Filistinlilerin sayısı 1500’ü geçti.

Siyonist Yahudiler Mescid-i Aksa'ya sert giriş kısıtlamaları uygulayarak Cuma namazı vaktinde camiyi neredeyse boş bıraktı. Çok sayıda İsrail polisi Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde konuşlandı ve ara sokaklara bariyerler dikti. Talimatlara uymayan kişilere gaz bombası ve plastik mermi ile müdahale etti.

İsrail ordusu, Lübnan'ın güneyindeki sınır bölgelerinde, bazı bölgeleri topçu atışlarıyla vurdu.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, 7 gündür bombalanan abluka altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin bölgenin güneyine geçmek için akşam saat 20.00'ye kadar süreleri olduğunu söyledi.

İsrail ordusu, İsrail kara kuvvetlerinin son 24 saat içinde Gazze'ye baskınlar düzenlediğini duyurdu.

Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde onlarca Filistinli şehit edildi.

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'e desteğini yineledi. Biden, “İsrail'in kendisini savunması ve saldırılara karşılık vermesi için gerekeni yapıyoruz.” dedi.

Birleşmiş Milletler, Gazze'de İsrail'in hava saldırıları sebebiyle 400 binden fazla Filistinlinin yerinden edildiğini açıkladı.

8. GÜN (14 EKİM CUMARTESİ 2023)

Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı Genel Komiseri Philippe Lazzarini, “2 milyondan fazla kişiye su temin edilmesi için yakıtın Gazze'ye ulaştırılması gerekiyor.” dedi.

Gazze Şeridi'ndeki Ürdün sahra hastanesi, İsrail'in saldırıları ve buraya giden yolların kesilmesi nedeniyle hizmet dışı kaldı.

Katar, İsrail'in saldırısı ve ablukası altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaşayanlara, evlerini zorla boşatmaları çağrısına tepki gösterdi.

Lübnan'ın güneyinden İsrail'in sınırdaki bazı askeri noktalarının hedef alınması üzerine, İsrail topçu atışlarıyla karşılık verdi.

Kassam Tugayları, İsrail'in son 24 saatteki saldırılarında, tuttukları esirlerden 9'unun öldüğünü duyurdu.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliye Mülteci Kampı'nda bir evi hedef aldığı saldırıda, en az 20 kişi şehit oldu, 80 kişi yaralandı.

İsrail'in saldırılarında 28 sağlık çalışanı şehit oldu, birçoğu da yaralandı.

İsrail, Lübnan'ın güneyindeki Şebaa beldesine saldırı düzenledi, 2 sivil hayatını kaybetti.

Heniyye, Gazze'den Filistinlilerin topraklarından çıkmayacağını ve Mısır'a göç etmeyeceğini söyledi.

İşgalci Siyonistler, Batı Şeria'nın Tulkerem kentinde 16 yaşındaki Muhammed Rifat'ı katletti.

7 Ekim'den bu yana Batı Şeria'da şehit edilen Filistinlilerin sayısı 60’ı geçti. 619 kişi de yaralandı. Gazze'de ise 724’ü çocuk, 458’i kadın 2 bin 215 kişi şehit oldu. 8 bin 714 kişi de yaralandı.

İsrail'de muhalefet lideri: Netanyahu İsrail için varoluşsal tehdit haline geldi İsrail'de muhalefet lideri: Netanyahu İsrail için varoluşsal tehdit haline geldi

9. GÜN (15 EKİM PAZAR 2023)

DSÖ, İsrail'in Gazze'deki hastanelerin boşaltılmasına yönelik baskısını kınadı.

Halep'teki uluslararası havalimanı İsrail tarafından 3 ayrı roket saldırısıyla hedef alındı.

Biden, Mahmud Abbas ile telefon görüşmesi yaptı. Hamas'ın İsrail'e yönelik hain saldırısını kınarken, Hamas'ın, Filistin halkının kendi kaderini tayin etme hakkını temsil etmediğini belirtti.

Son 24 saat içinde 300 Filistinli katledildi. 800’ü de yaralandı.

İsrail, Refah kentinin batısında Aksa Petrol İstasyonu yakınında bir evi ve Gazze'nin batısında Tel el-Heva semtinde bir evi bombaladı. 10’dan fazla kişi şehit edildi.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, “Daha önce FARC'ı (eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) desteklediğimi söyleyenler, şimdi aynısını Hamas için söylüyor. Asıl istedikleri Filistin halkını eski topraklarından sürmek ve yok etmektir.” dedi.

Kassam Tugayları, Lübnan'ın güneyinde İsrail askerleri ile çatışan 3 mensubunun öldüğünü duyurdu.

İsrail Kudüs ve Batı Şeria'da 55 Filistinliyi gözaltına aldı. Böylece 7 Ekim tarihinden bu yana gözaltına alınan Filistinli sayısı 455'e çıkmış oldu.

WAFA: İsrail'in saldırılarında 47'den fazla aile nüfustan silindi.

Gazze’ye düzenlenen hava saldırılarında, Han Yunus'un güneyindeki elit birliğin komutanı olan Bilal Kudra şehit edildi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, Gazze Şeridi genelinde acil kan bağışında bulunulması çağrısı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, İsrail'in eylemlerinin nefsi müdafaa sınırlarını aştığını belirterek, Gazze halkının toplu cezalandırılmasına son verilmesi gerektiğini belirtti.

Fas'ta, Filistin ve Fas bayrakları ile Mescid-i Aksa resimleri taşıyan göstericiler, Filistin direnişine destek sloganları attı. Rabat'taki tarihi Bab el-Had bölgesinde başlayan yürüyüşte, kalabalık gruplar parlamento binası yönünde ilerledi. Batılı ülkelerin İsrail'e verdiği şartsız desteğe tepki gösteren eylemciler, İsrail bayrağı yaktı.

İsrail bombardımanı sonucu Gazze kentindeki El-Ehali Hastanesinin hasar gördü.

Papa Franciscus: İnsani hukuka saygı duyulmalı, özellikle de insani koridorları garanti etmenin ve tüm halka yardım sağlamanın acil ve gerekli olduğu Gazze'de.

Avustralya'da ülke genelinde düzenlenen gösterilerde binlerce kişi, Filistin'e destek ve dayanışma mesajları verdi. Avustralya polisi, açıklamasında, Melbourne'de yaklaşık 10 bin kişinin Filistinlilerle dayanışma için Victoria Eyalet Kütüphanesi'nde toplandığını belirtti.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları altındaki Gazze'ye tüm uzmanlık alanlarından sağlık ekiplerinin gönderilmesi için dünya ülkelerine acil çağrıda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Ürdün, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır ziyaretlerinin ardından yarın yeniden İsrail'e gideceği açıklandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, “İsrail'in tepkisi meşru müdafaanın ötesine geçerek toplu cezalandırmaya dönüştü.” dedi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardımlar Koordinatörü Martin Griffiths, "Gazze'nin üzerinde ölüm hayaleti dolaşıyor. Su, elektrik, gıda ve ilaç olmazsa binlerce kişi ölecek" dedi.

İsrailli yetkililer, Sderot'taki bir okula otobüsler getirerek, yüzlerce Yahudi yerleşimciyi ülkenin orta ve kuzeyindeki otellere ve evlere nakletti. Otobüslerle nakledilen Yahudi yerleşimci sayısı ise bilinmiyor.

İsrail, Hamas saldırılarında ölenlerin sayısının 1400'ün üzerine çıktığını duyurdu. Filistin tarafında ise 2 bin 670 kişi şehit edildi.

Gazze'de sivillerin yaşadığı 2 bin 180'den fazla bina doğrudan hedef alındı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılar, bölgedeki rehabilitasyon ve protez hastanesi Hamed Bin Halife Al Sani'de ağır hasara sebep oldu.

10. GÜN (16 EKİM PAZARTESİ 2023)

İsrail, Gazze'nin doğusunu, Şucaiyye ve Zeytun mahallelerini, kentin kuzeyini yoğun bombardıman altına aldı.

Mahmud Abbas, "İsrail'in Gazze'ye saldırısı derhal durmalı. Filistinlilerin himaye edilmesi ve Gazze'ye insani yardım koridorlarının açılmasına izin verilmesi ve oradaki vatandaşlara su elektrik ve yakıt ulaştırılması gerekir." dedi.

İsrail, 600 bin Filistinlinin Gazze'den güneye tahliye edildiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler, 7 günde yerlerinden edilen Gazzelilerin sayısının 1 milyona ulaştığını duyurdu.

İsrail'e tam destek açıklaması yapan ABD, Doğu Akdeniz'e ikinci bir uçak gemisi göndermeye hazırlanıyor.

İsrail’in kara harekâtı güya hava muhalefeti sebebiyle ertelendi.

1300 İsrailli cehenneme postalandı, 3 bin 436 kişi de yaralandı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi telefonda görüştü.

Gazze'de morglar doldu, dondurma kamyonları morg olarak kullanılıyor, toplu mezarlar açılıyor.

Aralarında çocuk, kadın ve engellilerin de bulunduğu yaklaşık 30 kişiyi taşıyan bir kamyon ile 8 araç saldırıya uğradı. Alana gelen ambulanslar da ikinci saldırıda vuruldu, kurtarma görevlileri yaralandı. En az 70 kişi şehit oldu.

Hamas'a rehineleri koşulsuz bırakma çağrısında bulunan Guterres, "İsrail, Gazze'deki sivillere insani yardım sağlamak için acil ve engelsiz erişim sağlamalı" ifadelerini kullandı.

İsrail, Lübnan'ın güneyini SİHA ve helikopterlerle vurdu

Eski İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Gazze'deki insanların konutlarını boşaltmaları, Mısır'daki Sina Çölü'ne taşınmaları gerektiğini söyledi.

ABD'nin ikinci uçak gemisi Doğu Akdeniz'e hareket ediyor.

Kolombiya Devlet Başkanı Petro, “Soykırımı desteklemiyoruz” diyerek İsrail'i eleştirmişti: Ülkeyle askeri ihracatı durduran İsrail, Tel Aviv Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Abbas, “Filistin halkının tek meşru temsilcisi, Filistin Kurtuluş Örgütü'dür; başka bir örgüt değil.” dedi.

İsrail ordusu, gece boyunca Gazze'yi bombalamayı sürdürdü. Acil yardım ve kurtarma ekipleri, Cela Caddesi'nde saldırıya uğradı. Ölen ve yaralananlar oldu.

Peru, İsrail'deki vatandaşlarını tahliye ediyor. Peru vatandaşları, Boeing 737 tipi başkanlık uçağıyla başkent Lima'ya getirildi.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA): Gazze hastanelerinde 24 saat yetecek yakıt var.

Dünya emperyalist arabasının ikinci tekeri de söküldü

Daha ilk günden Filistin savaşçıları; yerin altında bile gözü var dedikleri MOSSAD’ın, yenilmez bir askeri gücü var dedikleri İsrail’in balondan ibaret olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Aynı, Saddam’ın yenilmez dedikleri Amerika’nın paçasını çizmesi, Mirzabeyoğlu’nun deyimiyle, Saddam’ın dünya emperyalist arabasının bir tekerini sökmesi, ardından Amerika’yı ininde vuran 11 Eylül muhteşem hurucu, ardından Taliban’ın ABD’yi hezimete uğratması ve dünya emperyalist arabasının bir diğer tekerini de Kassam Tugayları’nın sökmesi dünyada yakında kopacak büyük fırtınanın temel taşları oldu. Aksa Tufanı Operasyonu, Batı dünyasının alçaklığını, İslam ülkelerinin de uyuşukluğunu dünyaya göstermek açısından bir turnusol kâğıdı görevi gördü.

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!