Reuters’tan aktardığına göre ateşkes planı, 7 Ekim'de  Hamas hareketinin ele geçirdiği İsrailli rehinelerin Filistinli mahkumlarla takas edilmesi, Gazze'nin yeniden inşası, İsrail güçlerinin Gazze'den tamamen çekilmesinin sağlanması ve cesetlerin geri verilmesini kapsıyor.

Hamas'ın ateşkes arabuluculuğu çabalarına yanıt verilirken, anlaşmanın ilk aşamasında tutukluların değişimi, asker olmayan İsrailli rehinelerin serbest bırakılması ve yardımın ulaştırılması gibi 45 günlük aşamalar önerildi.

NYT: "Hamas'ın tünel ağı hala sağlam ve binlerce Kassam askeri savaşmaya hazır" NYT: "Hamas'ın tünel ağı hala sağlam ve binlerce Kassam askeri savaşmaya hazır"

Hamas’ın arabulucular aracılığıyla İsrail’e sunduğu teklifin detayları:

İlk aşama (45 gün): Bu insani aşama, insani yardımın yoğunlaştırılmasına, dışarıdaki güçlerin yeniden konumlandırılmasına ek olarak, belirli sayıda Filistinli mahkum karşılığında tüm İsrailli tutukluları, kadınları ve çocukları (19 yaş altı, askere alınmış olanlar değil), yaşlıları ve hastaları serbest bırakmayı amaçlıyor. Gazze Şeridi'nin tüm bölgelerinde hastaneler, evler ve tesisler inşa edilmesi ve Birleşmiş Milletler ve kuruluşlarının insani hizmetler sağlamasına ve nüfus için barınma kampları kurmasına izin verilmesi - Tarafların tutuklu değişimini tamamlamasını sağlamak amacıyla askeri operasyonların ve hava uçuşlarının durdurulması - Nüfusun (belirlenecek) insani yardım, yakıt ve benzeri ihtiyaçlarını günlük olarak karşılamak için gerekli ve yeterli miktarların sağlanmasının yoğunlaştırılması ve herkese uygun miktarlarda insani yardımın ulaştırılmasına izin verilmesi Hastanelerin yeniden inşasına kadar, nüfusun barınması için çadırlarının kurulması.

İkinci aşama (45 gün): Karşılıklı askeri operasyonların durdurulması ve tam bir sükunet ortamına dönülmesi için gerekli olan şartlara ilişkin (dolaylı) görüşmelerin, ikinci aşama uygulanmadan önce tamamlanıp duyurulması gerekmektedir. Belirli sayıda Filistinli esir karşılığında, İlk aşama için insani tedbirlerin devam etmesi, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nin tüm bölgelerinden sınırları dışına çekilmesi ve evler, tesisler ve altyapı için kapsamlı yeniden inşa çalışmalarının başlatılması.

Üçüncü aşama (45 gün): Cenazelerin karşılıklı olarak tespit edilmesi. Aynı zamanda birinci ve ikinci aşamaki insani tedbirlerin sürdürülmesi amaçlanıyor.