Proje, Çin’in bölgedeki etkisi artarken Beyaz Saray’ın Ortadoğu’da desteklediği kilit girişimlerden biri. Ortak demiryolu projesinin, Biden’ın bu hafta sonu Yeni Dehli’de yapılacak G20 Zirvesi sırasında sunmak istediği belirtiliyor.

ABD, İsrail'in insani hukuku ihlal etmiş olabileceğini "ima" etti ABD, İsrail'in insani hukuku ihlal etmiş olabileceğini "ima" etti

Beyaz Saray konu hakkında yorum yapmayı reddetti. Görüşmelerde yer alan ABD’li bir yetkili, duyuru üzerindeki çalışmaların hâlâ devam ettiğini ve henüz nihai olmadığını söyledi.

Kaynaklar, projenin Levant ve Körfez’deki Arap ülkelerini, Körfez’deki limanlar aracılığıyla Hindistan’a da ulaşacak bir demiryolu ağı üzerinden birbirine bağlamasının beklendiğini söyledi.

Kaynaklara göre, Suudi Arabistan ve İsrail gelecekte ilişkilerini normalleştirirse, İsrail de demiryolu projesinin bir parçası olabilir ve İsrail limanları üzerinden Avrupa’ya ulaşabilir.

İki kaynağa göre yeni girişim fikri, son 18 ay içinde ABD, İsrail, BAE ve Hindistan’ın yer aldığı I2U2 adlı başka bir forumda yapılan görüşmeler sırasında ortaya çıktı.

İsrail geçen yıl I2U2 toplantıları sırasında bölgeyi demiryollarıyla birbirine bağlama fikrini gündeme getirdi. Bir kaynağa göre bu fikrin bir parçası da Hindistan’ın bu tür büyük altyapı projelerindeki uzmanlığından faydalanmaktı. Biden yönetimi daha sonra bu fikri Suudi Arabistan’ın katılımını da içerecek şekilde genişletti.