ABD Dışişleri Bakanlığı, yarısından fazlası zırhlı personel taşıyıcı olmak üzere 183 Stryker zırhlı aracının Bulgaristan'a satışının onayladığını Kongre'ye bildirdiğini açıkladı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, bu anlaşmanın 'Bulgar piyadeleri hızlı bir şekilde konuşlandırma ve kuvvet gönderme yeteneğini geliştireceğini' belirtti.

Açıklamaya göre, "Bulgaristan artan yeteneklerini iç savunmasını güçlendirmek ve bölgesel tehditleri caydırmak için kullanacak" ifadeleri kullanıldı.

Bu anlaşma, geniş bir Sovyet silah stoğuna sahip olan Bulgaristan'ın Ukrayna'ya yaklaşık 100 zırhlı personel taşıyıcı göndermeyi kabul etmesinden bir ay sonra geldi.

Bu, Sofya ile Moskova arasındaki güçlü tarihi bağlar nedeniyle şimdiye kadar Kiev'e doğrudan yardım etme konusunda isteksiz olan Balkanlar'daki bir ülke olan Bulgaristan için türünün ilk adımıydı.

“İsrail'in soykırımını örtbas etmek için antisemitizm suçlamaları kullanılıyor” “İsrail'in soykırımını örtbas etmek için antisemitizm suçlamaları kullanılıyor”

ABD, Rusya'nın geçen yılın başlarında Ukrayna'yı işgal etmeye başlamasından bu yana bu ülkeye askeri yardımını büyük ölçüde artırdı.