South China Morning Post’un çarşamba günü Güney Koreli bir savunma bakanlığı yetkilisine dayandırdığı haberine göre, USS America amfibi saldırı gemisi ve Kanada fırkateyni HMCS Vancouver liderliğindeki bir ABD amfibi hazırlık grubu, Kore Savaşı sırasındaki Incheon Muharebesi’nin 73. yıldönümü ve ABD-Güney Kore ittifakının 70. yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek bir etkinliğe katılacak.

Üst düzey Güney Kore hükümet yetkililerine dayandırılan haberde, grubun ayrıca ABD ve Güney Kore arasında geniş çaplı bir ortak amfibi operasyon tatbikatı düzenleyeceği belirtildi.

Pekin merkezli bir askeri uzman olan Wei Dongxu çarşamba günü Global Times’a yaptığı açıklamada, tatbikatta USS America amfibi saldırı gemisinin Osprey eğik rotorlu nakliye uçağı ve hava yastıklı çıkarma gemisi aracılığıyla Kore Yarımadası’nın kıyı bölgelerine asker sevkiyatı yapabileceğini ve gemi kaynaklı kısa kalkış ve dikey iniş kabiliyetine sahip F-35B savaş uçaklarının hava saldırıları düzenleyebileceğini söyledi.

Wei, “Bu bariz bir güç gösterisi olacaktır” dedi.

Sömürgeci Fransa’ya karşı Yeni Kaledonya'da halk ayaklanması Sömürgeci Fransa’ya karşı Yeni Kaledonya'da halk ayaklanması

Çinli uzmanlar bu tatbikatın zaten gergin olan Kore Yarımadası’ndaki sorunları tırmandırabileceği görüşünde.

Analistler, Çin’in güvenli bir bölge olarak gördüğü Sarı Deniz’de ABD’nin askeri tatbikat yapmasının alışılagelmiş bir durum olmadığını ve bunun Çin’e karşı “ABD’nin Çin’e yakın tüm denizlerde askeri varlık gösterebileceği” yönünde bir caydırıcılık sinyali gönderdiğini belirtiyor.