28 Şubat'ın darbecileri geziyor, mazlumlar ise hala hapiste! 28 Şubat'ın darbecileri geziyor, mazlumlar ise hala hapiste!

ABD yönetiminin İsrail'in Gazze'deki savaş stratejisinin zafere ulaşmayacağından endişe duyduğu ifade ediliyor.

Üst düzey yetkililer İsrail'in Gazze'deki stratejisinin kendi kendini yenilgiye uğrattığı ve Hamas'ın geri dönüşüne kapı aralayacağı uyarısında bulunuyor.

Politico'nun aktardığı habere göre yetkililer "İsrail'in Gazze'nin bazı bölgelerini temizledikten sonra elinde tutamadığını", "bombardımanlarla ve yetersiz insani yardımla sivil halkı ve dünyanın geri kalanını kendisine karşı kışkırttığını" ve "Hamas'ın daha fazla savaşçı toplamasına olanak sağladığını" söylüyor.

"Hamas savaşçılarının yüzde 70'i hayatta"

ABD istihbaratına göre, Hamas'ın iletişim ve askeri yetenekleri zayıflamış olsa da, 7 Ekim'den bu yana İsrail Hamas mensubu savaşçıların sadece yüzde 30 ila 35'ini öldürebildi. Ayrıca Gazze'de Hamas'a ait tünellerinin yaklaşık yüzde 65'i de hala sağlamlığını ve işlevini koruyor.

ABD yetkilileri ayrıca Hamas'ın savaş zamanında yeni üyeler toplayabilmesinden de endişe duymaya başladı. ABD istihbaratına yakın bir isme göre bu durum Hamas'ın İsrail'in devam eden saldırıları karşısında direnebilmesini sağladı.

Bu ve diğer istihbarat bilgilerinin, üst düzey ABD'li yetkililerinin son zamanlardaki yorumlarını şekillendirdiği vurgulanıyor.

Geçen hafta Dışişleri Bakan Yardımcısı Kurt Campbell "İsrail'in Hamas'a karşı tam bir zafer kazanmasının mümkün olmadığını" söylemişti. Ardından Pazartesi günü hem Savunma Bakanı Lloyd Austin hem de Genelkurmay Başkanı Orgeneral C.Q. Brown İsrail'i "Gazze'deki sivilleri koruyamadığı" ve "Hamas'ın bir zamanlar kontrol ettiği yerlere geri dönmesini engelleyemediği" için eleştirdi.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken de geçtiğimiz hafta "İsrail güçlerinin nihai olarak çekilmesinin kaos, anarşi ve nihayetinde Hamas tarafından doldurulması muhtemel bir boşluk bırakabileceğini" ifade etti.

Batılı yetkililer, İsrail Hamas'ın Gazze'deki kabiliyetlerini zayıflatsa da Hamas'ın binlerce savaşçısını koruyabildiğini ve bunların çoğunun geniş bir tünel ağı içinde faaliyet gösterip saklandığını düşünüyor. Sonuç olarak Hamas, İsrail'in yaklaşık sekiz aydır sürdürdüğü topyekun savaşa rağmen hala topraklarını elinde tutuyor ve önemli kabiliyetlere sahip.

Kaynak: Mepa News