Erdoğan'ın Esed'le görüşme isteğine Suriye'den cevap: "2011 öncesi duruma dönün" Erdoğan'ın Esed'le görüşme isteğine Suriye'den cevap: "2011 öncesi duruma dönün"

Gazze'de ateşkes için müzakerelerin yeni turu öncesinde ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns liderliğinde bir heyetin Mısır'a ulaştığı bildirildi.

Mısır'da yayın yapan "El-Kahire el-İhbariye" televizyonunun üst düzey kaynaklara dayandırdığı haberde, Burns başkanlığındaki ABD heyetinin Gazze'de ateşkes müzakereleri için Kahire'ye geldiği belirtildi.

"ABD heyeti, Gazze'de ateşkes için gerçekleşecek yeni müzakereler öncesinde Mısır güvenlik heyetiyle bir araya gelecek." ifadeleri kullanılan haberde, Mısırlı heyetin de Gazze'de ateşkes anlaşmasının sağlanması için yoğun çabalar sarf ettiği kaydedildi.

İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet'in (Şabak) Direktörü Ronen Bar liderliğindeki İsrailli müzakere heyeti, esir takası müzakereleri ve Refah Sınır Kapısı'nın idaresi hakkındaki görüşmelere katılmak üzere bugün Mısır'a gitmişti.

HAMAS: Boyun eğmeyeceğiz!

Öte yandan HAMAS, yaptığı yazılı açıklamada, terörist İsrail’in Gazze şehrinin mahallelerine yönelik saldırılarını artırdığını, on binlerce sivil sakini hedef aldığını ve onları acımasız bombardımanın ağırlığı altında evlerinden kaçmaya zorladığını vurguladı.

Bunun faşist işgal hükümetinin tüm uluslararası yasa ve anlaşmalara meydan okuduğu, Gazze Şeridi'nde Filistin halkına karşı dokuz ayı aşkın süredir devam eden imha savaşının devamı olduğunu belirten HAMAS, savunmasız sivillere karşı en çirkin saldırı ve ihlal biçimlerini uygulayan suçlu düşmanın, suç ortağı olan Amerikan yönetiminin mutlak desteğini aldığını kaydetti.

HAMAS, siyonist düşman ve ABD'nin, saldırılarını ne kadar arttırırsa arttırsın yine de kararlı Filistin halkına boyun eğdiremeyeceğini; yiğit direnişin, saldırganlık kırılıp topraklarından mağlup edilene kadar faşist güçleriyle kahramanca çatışmasına devam edeceğini vurguladı.

Hareket, işgal ordusunun sağlık sektörünü tahrip etmesi ve hastanelerin hizmet dışı kalması nedeniyle sivillere yönelik katliamlarını artırmasına karşı uyarıda bulunarak, uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletler'e hukuki ve insani sorumluluklarının yerine getirilmesi ve baskı yapılması çağrısında bulundu.

HAMAS, Filistin halkına karşı işlenen soykırım suçunu durdurmak ve işgal liderlerini işledikleri suçlardan sorumlu tutmak gerektiğini de kaydetti.


piabet