Mısır'ın ardından şimdi de İsrail Yom Kippur savaşının gizli belgelerini yayınladı Mısır'ın ardından şimdi de İsrail Yom Kippur savaşının gizli belgelerini yayınladı

ABD'de İsrail'e verilen desteğe karşı huzursuzluk giderek artıyor. 

Düzinelerce ABD'li diplomat bu ay Dışişleri Bakanlığı'nın muhalefet kanalı aracılığıyla Biden'ın yaklaşımını resmi olarak protesto etti. Aralarında siyasi atamaların da bulunduğu yüzlerce hükümet çalışanı, Biden'a ateşkes çağrısında bulunan ve Gazze'ye daha fazla yardım girmesine izin verilmesini isteyen başka resmi ve özel mektupları imzaladı.

ABD'nin çatışmaya verdiği tepkinin kutuplaştırıcı niteliğinin altını çizen New York polisi geçtiğimiz hafta, Obama döneminde Beyaz Saray'da görev yapmış olan eski Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Stuart Seldowitz'i, bir helal gıda satıcısını taciz etmesinin ardından işlediği iddia edilen nefret suçu da dahil olmak üzere çeşitli suçlardan dolayı tutukladı. Üniversiteler de kampüslerde İsrail yanlısı ve Filistin yanlısı gruplar arasında tırmanan gerilimle başa çıkmaya çalışıyor.

Biden, İsrail'in rehinelerin serbest bırakılması karşılığında askeri harekatına kısa süreli ara vermeyi kabul ettiği sınırlı ateşkesler için -şu anda beşinci gününde- baskı yapma politikası izledi. Hamas, çoğu İsrailli kadın ve çocukların yanı sıra Tayland, Filipinler ve diğer ülke vatandaşlarından oluşan 74 rehineyi serbest bıraktı.

Bu çabanın başarısı Biden'ın kendi yönetimi içindeki baskılardan biraz olsun kurtulmasını sağladı. Ancak ABD'li yetkililer, rehineleri serbest bırakma çabaları sona erdiğinde İsrail'in önümüzdeki haftalarda yeniden askeri harekâta başlayacağını beklediklerini açıkça ifade ettiler ve bu da personelin daha fazla hoşnutsuzluk göstermesi ihtimalini arttırıyor.