ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ), Washington yönetiminin Gazze savaşında ateşkes istediğini açıklamasına rağmen İsrail'e silah göndermeyi planladığını yazdı.

Bugün yayımlanan haberde, İsrail'e MK-82 bombalarıyla bunları güdümlü hale getirmek için kullanılan JDAM kitlerinden biner tane gönderileceği aktarıldı. Ayrıca farklı türden mühimmatların yer alacağı sevkıyatın onmilyonlarca dolar değerinde olduğu bildirildi.

MK-82, düşman tanklarına ve küçük binalara saldırılarda etkili olan serbest düşümlü bir bomba. İsrail ordusu, ABD'den aldığı JDAM kitleriyle bunların isabet oranlarını artırıyor.

Kimliğinin paylaşılmasını istemeyen ABD'li yetkililer, sevkıyatla ilgili değerlendirmelerin sürdüğünü, Başkan Joe Biden'ın Kongre'nin onayını almak için planda değişiklikler yapabileceğini söyledi.

WSJ, plan taslağının Washington'ın Kudüs Büyükelçiliği'ndeki yetkililer tarafından hazırlandığını aktardı. Haberde, İsrail'in ABD'yle iletişime geçerek söz konusu mühimmatların "bir an evvel gönderilmesini istediği" yazıldı.

Plana ilişkin belgelerde, silah tedarikinin "insan hakkı ihlallerine yol açmayacağı" da savunuldu.

Amerika'nın elektrik enerjisi tükeniyor mu? Amerika'nın elektrik enerjisi tükeniyor mu?

Şimdiye dek 21 bin güdümlü mühimmat gönderildi

Ayrıca Washington'ın 7 Ekim'de başlayan savaşta Tel Aviv yönetimine şimdiye dek 21 bin güdümlü mühimmat gönderdiği, İsrail ordusunun bunların yaklaşık yarısını kullandığı ifade edildi. 

Belgelerde yer alan değerlendirmede, İsrail'in kalan mühimmatlarla Gazze savaşını en az 19 hafta daha sürdürebileceği iletildi. Öte yandan İsrail'in Lübnan sınırında ikinci bir cephe açıp Hizbullah'la çatışmaları artırması durumunda söz konusu cephaneliğin günler içinde tükeneceği aktarıldı. 

Biden, savaşın sonlanması için defalarca İsrail yönetimine iki devletli çözümü kabul etme çağrısında bulunmuştu. Ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu buna yanaşmamıştı. Netanyahu, dün X hesabından yaptığı açıklamada da pozisyonunu yineleyerek bağımsız Filistin devleti kurulmasına izin vermeyeceğini bildirmişti.

Biden, İsrail'e toplamda yaklaşık 255 milyon dolarlık silah göndermişti

Diğer yandan Biden, aralıkta iki kez ABD Kongresi'ni devre dışı bırakarak İsrail'e toplamda yaklaşık 255 milyon dolarlık silah satışını onaylamıştı. 

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından NBC'nin geçen ay yayımladığı haberde, Washington yönetiminin İsrail'e karşı koz olarak silah ve mühimmat tedarikini yavaşlatmayı ya da durdurmayı değerlendirdiği bildirilmişti. Ancak WSJ'nin haberinde Biden'ın böyle bir planı olmadığı aktarıldı.

Brüksel merkezli Uluslararası Kriz Grubu'ndan Brian Finucane, Washington'ın Gazze savaşında çifte standart uyguladığına dikkat çekerek "ABD bölgedeki çatışmaları hem körüklüyor hem de alevleri söndürmeye çalışıyor" dedi.