Washington DC merkezli “Dünya Bankası”, Salı günü yaptığı açıklamada, “cinsel ve cinsiyet azınlıklarını projelerinde ayrımcılık ve dışlanmaya karşı korumak için getirdiği önlemlerin gözden geçirilmesini” beklerken proje finansmanını durduracağını söyledi.

Kredi kuruluşu yaptığı açıklamada "Uganda'nın Eşcinsellik Karşıtı Yasası Dünya Bankası Grubu'nun değerleriyle temelden çelişmektedir" dedi.

"Yaşanabilir bir gezegende yoksulluğu ortadan kaldırma vizyonumuzun ancak ırk, cinsiyet veya cinsiyeti ne olursa olsun herkesi kapsaması halinde başarılı olabileceğine inanıyoruz. Bu yasa bu çabaları baltalamaktadır. Kapsayıcılık ve ayrımcılık yapmama, dünya genelindeki çalışmalarımızın merkezinde yer almaktadır."

Kredi veren kuruluş ayrıca üçüncü taraf izleme ve şikâyet giderme mekanizmalarını artırarak "gerektiğinde düzeltici önlemler almamızı sağlayacak" dedi.

Dünya Bankası Grubu Mayıs ayında yaptığı açıklamada Uganda’daki yasanın kredi veren kuruluşun değerleriyle tutarlı olmadığını ve kabul edilmesinden "büyük endişe" duyduğunu belirtmişti.

ABD, İsrail'in insani hukuku ihlal etmiş olabileceğini "ima" etti ABD, İsrail'in insani hukuku ihlal etmiş olabileceğini "ima" etti

Haziran ayında göreve gelen Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga, 170 sivil grubun gelecekteki kredilerin askıya alınması da dahil olmak üzere "spesifik, somut ve zamanında eylemler" çağrısında bulunmasıyla, yasaya yanıt verme baskısıyla karşı karşıya kaldı.

Haziran ayında ABD, Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni tarafından imzalanan yasaya tepki olarak Ugandalı yetkililere seyahat kısıtlamaları getirdi

Uganda'daki yasayla birlikte, HIV/AIDS gibi hastalıkların yayılmasına sebep olduğu belirtilen kişilere idam cezası verilebilecek. 'Eşcinselliği teşvik etme' suçlaması için ise 20 yıl hapis cezası öngörülüyor.