ABD ve Suudi Arabistan'ın tarihi bir savunma anlaşmasına varmak üzere oldukları bildirildi.

Buna göre anlaşma Suudi Arabistan güvenlik garantileri sunacak. Ayrıca İsrail Gazze Şeridi'ndeki savaşı sona erdirdiği takdirde Suudi Arabistan-İsrail normalleşmesine kapı aralayacak.

Bloomberg'in aktardığı habere göre, Washington ve Riyad arasındaki müzakereler son haftalarda hızlandı ve birçok yetkili haftalar içinde bir anlaşmaya varabilecekleri konusunda iyimser.

Bloomberg, anlaşmaya ilişkin değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

Terörist Yahudiler, Hamas yenilgisini çocuk ve kadınları öldürerek örtmeye çalışıyor! Terörist Yahudiler, Hamas yenilgisini çocuk ve kadınları öldürerek örtmeye çalışıyor!

"Böyle bir anlaşma potansiyel olarak Orta Doğu'yu yeniden şekillendirecektir. İsrail ve Suudi Arabistan'ın güvenliğini desteklemenin ötesinde, ABD'nin bölgedeki konumunu İran ve hatta Çin'in aleyhine güçlendirecektir."

Anlaşma kapsamında Suudi Arabistan ABD'nin yapay zeka ve kuantum bilişim alanındaki büyük yatırımları karşılığında Çin teknolojisini sınırlamayı kabul edecek ve sivil nükleer programını geliştirmek için Amerikan yardımı alacak.

ABD ve Suudi Arabistan anlaşmaya vardıklarında İsrail'e bir seçenek sunacaklar. Gazze'deki savaşı sona erdirmesi ve Filistin Devleti'nin kurulmasına giden yolu açması halinde İsrail-Suudi Arabistan normalleşmesi gerçekleşecek. Böylece Suudi Arabistan'la ilk kez resmi diplomatik bağlar kurulacak, daha fazla yatırım gerçekleşecek ve bölgesel entegrasyon artacak.

Anlaşmaya varılması halinde ABD Kongresi'nin de onayı gerekecek.

Anlaşmaya dair tüm detayların önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.