Columbia Üniversitesi’nden mezuniyet törenlerine iptal kararı Columbia Üniversitesi’nden mezuniyet törenlerine iptal kararı

Üniversite kampüsüne yığılan yüzlerce polis, Filistin yanlısı protestoculara dağılmaları, aksi halde tutuklanacakları uyarısında bulundu.

İsrail'in Gazze'deki saldırılarını protesto eden pek çok üniversite öğrencisi ve öğretim üyesi, farklı eyaletlerdeki birçok üniversitede haftalardır gösteriler yapıyor.

Washington Post gazetesine göre bugüne dek üniversite kampüslerinde gözaltına alınanların sayısı 1700'ü aştı.

Çarşamba günü New York'taki Columbia Üniversitesi'nde 300 göstericinin, Dallas'taki Texas Üniversitesi'nde de 20'ye yakın protestocu öğrencinin gözaltına alındığı bildirildi.

İsrail destekçisi gruplardan saldırı

Los Angeles'taki California Üniversitesi'nde (UCLA) önceki gün geç saatlerde bir grup İsrail destekçisi maskeli kişi, Filistin yanlısı protesto kampına sopalarla saldırdı ve barikatları yıkmaya çalıştı.

Bu olayların ardından rektör üniversiteye polisin çağrıldığını duyurdu.

Ancak yetkililer polisin müdahalesinin iki saatten fazla süren kavga sonrası geldiğine dikkat çekiyor.

California Valisi Gavin Newsom, "geciken" polis müdahalesi için "kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Filistin yanlısı gruplar üniversite içinde saldırıya uğradıkları sırada yardım çağrılarına karşın polisin olayları izlemekle yetindiğini savunuyor.

Üniversite kampüsünde çekilen görüntülerde Filistin bayrağı taşıyan bir kişinin yerde sürüklendiği ve dövüldüğü görülüyor.

California polisi ancak sabaha karşı olayları kontrol altına alabildi. Kaç kişinin gözaltına alındığı bilinmiyor.

Bu müdahale New York'ta Columbia Üniversitesi'ndeki müdahale ile hemen hemen eş zamanlı olarak gerçekleşti.

Burada da polis çok sayıda Filistin yanlısı göstericiyi gözaltına aldı ve kampüse kurulan bir protesto kampını dağıttı.

New York Belediye Başkanı Eric Adams yaklaşık 300 kişinin gözaltına alındığını söyledi ve olaylardan dışarıdan gelen kişileri sorumlu tuttu, ancak bu yönde somut bir kanıt sunmadı.

Polis, Columbia'daki müdahalenin kampüsteki Hamilton Hall binasını ele geçiren Filistin yanlısı protestocuları dağıtmak için yapıldığını söyledi.

Columbia Üniversitesi'nde gazetecilik yüksek lisans öğrencisi olan 31 yaşındaki Meghnad Bose BBC'ye yaptığı açıklamada New York polisinin protestoculara karşı "kaba ve agresif" davrandığını paylaştı.

Öğrenci protestolarının büyük ölçüde barışçıl olduğunu söyleyen Bose, polisin davranışının gerekli olduğuna inanmadığını da sözlerine ekledi.