The Irish Times tarafından yayınlanan mektupta AB Komisyonu, "Gazze Şeridi'nde işlenen bir savaş suçunun hızlanmasına ve meşruiyet kazanmasına göz yummakla" suçlanıyor.

"İsrail hükümetinin Gazze Şeridi'nde sıkışıp kalan 2.3 milyon Filistinli sivile karşı orantısız tepkisini de aynı şekilde şiddetle kınıyoruz. Kurumumuzun Gazze Şeridi'nde devam eden sivil katliamına karşı son birkaç gündür sergilediği kayıtsızlık karşısında AB'nin değerlerini tanımakta güçlük çekiyoruz" diye devam ediyor.

Mektupta AB'nin "tüm güvenilirliğini ve adil, eşitlikçi ve hümanist bir aracı olma konumunu kaybettiği", uluslararası ilişkilerine zarar verdiği ve AB personelinin güvenliğini riske attığı uyarısında bulunuluyor.

Mektupta "Rusya'nın Ukrayna halkına uyguladığı ablukayı (su ve yakıt) bir terör eylemi olarak değerlendirirken, İsrail'in Gazze halkına yönelik aynı eylemini tamamen görmezden gelen bu çifte standart gösterisinden dolayı üzüntü duyuyoruz" deniliyor.

Batı kendi ‘putunu’ da yemeye başladı: İsrail'e eleştiriyi savunan rektör baskılar karşısında istifa etti Batı kendi ‘putunu’ da yemeye başladı: İsrail'e eleştiriyi savunan rektör baskılar karşısında istifa etti

Mektubu imzalayanlar arasında İrlanda'nın da bulunduğu çok sayıda AB ülkesi yer alıyor.

"Başkan olarak temsil ettiğiniz kurum, onlarca yıldır cezasızlıkla devam eden Filistin trajedisini durduramamakla kalmayıp, son zamanlardaki talihsiz eylemleri ve tutumlarıyla Gazze Şeridi'nde işlenen bir savaş suçunun hızlanmasına ve meşruiyet kazanmasına göz yumuyormuş gibi görünürken sessiz gözlemciler olarak kalamayız."

Mektup, Başkan von der Leyen'in İsrail'e yaptığı bir ziyaret sırasında İsrail'in Hamas saldırısına verdiği yanıtı kayıtsız şartsız desteklediğini ifade etmesi ve üye devletler gibi uluslararası hukuka saygı gösterilmesi çağrısında bulunmaması nedeniyle Avrupa Parlamentosu'nda ve AB ulusal diplomatları arasında sert bir şekilde eleştirilmesinin ardından geldi.

Mektup Avrupa Komisyonu ve diğer kurumların personeli arasında dağıtıldı ve destekçiler, çağrı kapanmadan önce 842 imzaya ulaşan çevrimiçi bir sayfada mektubu imzalamaya davet edildi.

AB personeli tarafından bırakılan mesajlar, uzun süredir AB diplomatik personeli ve dış ilişkiler uzmanları da dahil olmak üzere derin öfke ve hayal kırıklığını yansıtmaktadır.

"Bir AB diplomatı olarak, krizin başlangıcından bu yana kurumun dış iletişimde takındığı tavırdan utanç duyuyorum," diye yazdı bir tanesi.

"Diplomasinin ölümünün gözlerimizin önünde gerçekleştiğini görüyoruz ve AB'nin üzerine inşa edildiği değerlere dayanan herhangi bir ifade ya da eylem görmüyoruz."

Bir diğeri ise AB'nin "son yıllarda Filistinli yetkililer ve halkla yapılan tüm iyi işleri yok ettiği" yorumunda bulundu.

Bir başka imzacı ise "Bir Avrupalı olarak, benim adıma herhangi bir savaş suçunun desteklenmesini istemiyorum" diye yazdı. "Başkan von der Leyen'in, Üye Devletler tarafından bu yönde bir yetki verilmemiş olmasına rağmen, Hamas saldırılarına nasıl karşılık vereceğine bakmaksızın Komisyon'un İsrail hükümetini desteklediğini ilan etmesine şaşırdım."