ABD merkezli USA Today'in haberine göre, Çinli ajanlar ABD'nin en kuzeyinde bulunan eyaleti Alaska'da bir askeri üsse sızmaya çalıştı. ABD tarafından yapılan açıklamada ajanların bölgeye turist kılığında geldiği belirtildi.

ABD'li askerler ise USA Today'e verdiği demeçte eyalet bazında bir soruşturma başlattıklarını açıkladı. Pentagon'un en gizli çalışmalarının bulunduğu eyalette, olası Çin casusluğunun yaşanması pek beklenmiyordu.

Ek olarak, eyaletin büyük ölçüde boş arazisi, orduya büyük eğitim tatbikatları yapmak için alan ve koruma sağlıyor.

Neden Alaska?

ABD, her yıl eyalette, ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya'dan binlerce asker ve 150'den fazla savaş uçağının Rusya ve Çin gibi askeri düşmanlara karşı eğitim almasına izin veren Northern Edge'e ev sahipliği yapıyor.

Şu anda Alaska'da yaklaşık 12.000 asker ve 10.000 aktif görevli Hava Kuvvetleri personeli bulunuyor.

Nasıl yakalandılar?

Ajanların yakalanması ise tamamen tesadüfi. Rutin kontroller sırasında durdurulan Çin ajanları turist olduklarını iddia etseler de yakayı ele verdi. Araçtan çok sayıda Drone ve el yapımı İHA çıktı.

Pentagon'dan açıklama

Pentagon'un 2 numaralı ismi Kathleen Hicks, ordunun üslerin güvenliğini sağlamak için bir dizi adım attığını söylemek dışında konu hakkında yorum yapmayı reddetti ve 'Tesislerimizdeki çalışanlarımızın güvenliğini ve emniyetini çok ciddiye alıyoruz' dedi.

İsmi açıklanmayan İki yetkili USA Today'e bazı askeri üslerdeki güvenliğin tehdide yanıt olarak gerçekten artırıldığını söyledi.

Cumhuriyetçi Senatör Dan Sullivan, Alaska'da bildirilen casusluk olaylarını bir 'uyanma çağrısı' olarak nitelendirdi.

Soruşturma FBI'a devredildi

Kuzey Kutbu ve Küresel Dirençlerden sorumlu savunma bakan yardımcısı Iris Ferguson, Eylül ayında düzenlediği basın toplantısında Çinli liderlerin 'kendilerini Kuzey Kutbu'na sokmaya çalıştıklarını' söylemişti.

Rusya: ‘Karabağ'da Rus barış gücü askerleri öldü’ Rusya: ‘Karabağ'da Rus barış gücü askerleri öldü’

Öte yandan casusluk girişimi ordudan alınıp FBI'a devredildi. FBI Direktörü Christopher Wray Direktörü, Çin casusluğundan kaynaklanan tehdit hakkında uyarıda bulundu.