ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanı Aquilino, bölgedeki otoriter rejimlerin zorbalıklarına karşı Hint Pasifik bölgesini destekleme kararı aldıklarını söyledi.

Amiral Aquilino, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsünce Singapur'da düzenlenen bir etkinlikte konuştu.

Kendi ülkesinin yaptığı zorbalıklarını görmezden gelen Amiral Aquilino, ABD'nin Çin'i baskı altında tutmayı da Hint Pasifik bölgesinde çatışmaları da istemediğini ancak otoriter rejimlerin baskı ve zorbalıklarına karşı bu bölgeyi desteklemek için gerekli adımları atacağını dile getirdi.

Küreselleşme çağının, güvenlik çevrelerinin ekonomi, ticaret ve yatırımı etkilediği "yenilenmiş süper güç rekabetlerinden" biri haline geldiğini söyleyen Aquilino, şunları söyledi:

"Revizyonist güçler, halihazırdaki düzeni kendi faydalarına ve başkalarının zararına olacak şekilde aksatmak ve yerinden etmek istiyor. Hedeflerine ulaşmak için baskı, gözdağını kullanıyorlar ve eylemlerini 'güçlü olan haklıdır' teorisi altında haklı çıkarıyorlar."

Amiral Aquilino, revizyonist güçlerin, resmi mutabakatları ihlal ettiğini, uluslararası yasal kuralları görmezden geldiğini ve Birleşmiş Milletler Şartı'ndaki yükümlülüklerden kaçındığını belirtti.

Kuzey Kore'nin sadece 2022'de 70 füze denemesi yaptığına değinen Aquilino, bunun tarihteki en provokatif eylem olduğunu dile getirirken, istikrarı bozan ve öngörülemeyen füze denemelerinin hız kesmediğini de sözlerine ekledi.