Dün Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyinden bir yetkili, telefonla düzenlediği bilgilendirme toplantısında, ABD'nin Gazze'ye insani yardımları ulaştırmasıyla ilgili son çalışmalarını anlatmıştı. Yetkiliye göre, Biden'ın dün Kongre'de yapacağı "Birliğin Durumu" konuşmasında, Amerikan ordusuna talimat verdiğini ve Gazze'ye yardımların deniz yoluyla ulaştırılabilmesi için ordunun Gazze sahilinde askeri liman kurmak üzere çalışmalara başlayacağını açıklayacağını belirtmişti.

LİMANIN AMACI NE?

Bugün gündeme düşen bazı haberlere göre ise ABD'nin yapmayı hedeflediği liman Gazzelilerin menfaati için değil gibi gözüküyor.

Bir kaynağa göre ABD'nin Gazze sahilinde geçici limanı, Kıbrıs'tan Gazze halkına yardım aktarmak için değil, Filistinlileri Gazze'den Kıbrıs'a nakletmeyi, onları dünyaya dağıtmayı amaçlayarak inşa ediliyor.

Gazze'de en az 13.000 Filistinli 'kayıp' Gazze'de en az 13.000 Filistinli 'kayıp'

Ayrıca başka bir habere göre ise İsrail'in katliam düzenlediği Gazze’yi, gaz sahalarını ve bu limanın sahipliğini işgal sürecinin ertesinde Yahudi devletine vermeyi planlıyor.

SEÇİMLER ÖNCESİ GÖZ BOYAMA MI?

Biden son günlerde Gazze'ye yönelik 'yardım' görünümlü çalışmalarının artmasında seçimlerin etkili olduğu iddia edildi.

ABD'de Kasım seçimleri öncesi gerçekleşen ön seçimlerde Biden, göçmen ve Müslüman nüfusun fazla olduğu eyaletlerde büyük bir oy düşüşü yaşadı. Bu durumu çözmek adına Gazze'ye yönelik söylemlerde 'orta yolu' tercih eden Biden'ın yardım çalışmalarını seçim propagandası olarak kullanmak istediği tahmin ediliyor.

ABD'nin Gazze'ye havadan attığı yardımlar sivillerin üzerine düştü: En az 5 ölü

ABD'nin tüm göz boyamalarına rağmen 'yardımları' dahi insanları şehit etmeye devam ediyor.

ABD Gazze'nin kuzeyindeki bölgelere havadan yardım atmayı sürdürürken bugün atılan yardımlar sivillerin ölümüne yol açtı.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre ABD'ye ait bir askeri uçak bugün Gazze Şehri çevresine havadan yardım bıraktı.

Paraşütlere bağlı yardım kutularından bazıları havada açıldı birçok yardım malzemesi, toplu şekilde yardım bekleyen Filistinlilerin üzerine yağdı.

Bazı yardım kutuları da paraşütlerinin açılmaması sebebiyle doğrudan sivillerin üzerine düştü.

Bölge kaynakları olayda 2'si çocuk en az 5 kişinin şehit olduğunu ve çok sayıda sivilin düşen yardımlar nedeniyle yaralandığını aktardı.