Abdullah Çiftçi, “İstihbarat Blöfleri! Ortalık Sisli!” başlıklı yayınladığı videoda, Filistin, İsrail, ABD ve Batı dünyasının durumuna değindi.

Videodan pasajlar:

-Kuzey Kore komünist bir devlet ve Gazze’ye yardım etmek istiyor.

-Gazzeliler için sokak hareketleri psikolojik olarak çok etkili.

-Biraz da teknoloji sosyolojiyi değiştiriyor, yani algıları değiştiriyor, şuur düzeyini değiştiriyor, internetin kurgulandığı ilk etapta dünyada farklı sokak hareketleri oldu. Arap Baharı dedikleri Arap karmaşası yaşandı. İnternet çift yönlü çalışan bir mekanizma. Bakın Afrika'daki şu an halkın darbelere destek vermesinin internetle alakalı olduğunu düşünüyorum, tarihini öğreniyorlar, gizli kapaklı değil.

-Aynı şekilde şu an dünyada da yeni bir nesil geliyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde daha önceki anketten bahsetmiştim. 34 yaşa kadar olan süreçte İsrail’i destekleme oranı yüzde 27. Fakat 60 yaşının üstüne çıktığında yüzde 81. Yeni bir nesil geliyor.

-Mısır'da Kemp David anlaşmasını yaptı Mısır, başarı olarak görüyor ama yeni bir nesil geliyor; Ürdün'de de Avrupa'da da öyle.

-Elon Max, Avrupa için iç savaş uyarısı yapıyor diyor. Bunu biz de birçok defa söylemiştik.

-Bir önceki videoda Filistinliler ipi çekti demiştim. Mesele Hamas değil mesela Filistin meselesi.

-Filistin meselesi uzun süredir var. Türkiye'de bu İsrail'in dipçikle yaşlı kadınları sivilleri evinden zoraki attığı videoları insanlar izlemiyor. Bizim insanımız merhametlidir, bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Birçok yorumlara bakıyorum, böyle bir duyarsız olması mümkün değil, görmüyor muhtemelen. Yani tarihi de bilmiyor, izlemiyor. Bu nedenle Türk insanının daha duyarlı olmasını beklerken dünyanın her tarafından yankılanan sesleri görüyoruz. İşte bu da rahatsız ediyor.

-Batı’nın toplanıp İsrail’in yanına gelmesi, İsrail’in o kadar güçlü olmadığını ortaya çıkardı. Amerika şimdi savaş gemileri ile ilgili istibat veriyor. Demir kubbe yenilmez deniyordu ama yenildi, delindi. Amerikalılar kendileri destek veriyor.

-İki devletli bir çözüm Filistin’i de, İsrail'i de rahatlatır.

İsrail hapishanelerindeki Filistinli sayısı 9 bin 500'ü aştı İsrail hapishanelerindeki Filistinli sayısı 9 bin 500'ü aştı

-Konjonktür, dünyada değişiyor. Çok kutuplu bir dünyaya geçiyoruz. Aşağıdan gelen bir nesil var; bunlar sosyal medyada neyin ne olduğunu görüyorlar, daha yaşlılar görmüyor, çok da ilgilenmiyorlar zaten.

-Şimdi dünyada son birkaç günde olanlara baktığımızda diplomatik temasları güçlü Amerika Birleşik Devletleri diplomasiyi en iyi yürüten devlet olarak bilinirdi, aklı en iyi kullanan. Fakat İsrail Batı’nın hakimiyetini çökertiyor. Gazze’deki savaşı daha başlamadı, Girip çıkıyor, zayiat veriyor.

-ABD’de şu ankinden beş kat daha sokak hareketleri olsa, gösteri olsa, savaş bir haftada biter. İsrail'in zincirini çekerler mecburen çekecek.

-Psikolojik savaşın bir yönü de şu: Ne yapıyor İsrail, sürekli IŞİD'le özdeşleştirmeye çalışıyor Hamas’ı. Barbarlarla mücadele diyoruz dediler vs. hiçbiri tutmadı. Hamas dediğiniz kişiler Gazzeli zaten. Dışarıdan gelen kimse yok. Orada doğma büyüme yerliler var. Bunlar Afganistan'daki yerliler gibi, bunlar Vietnam'daki yerliler gibi. Bunlar Irak'taki gibi Libya'daki gibi yerliler. Dünya kamuoyunda psikolojik savaşta üstünlüğü kaybetmemek için ısrarla Netenyahu, bunları IŞİD ile özdeşleştirmeye çalışıyor. Bunlar hayvan, bunlar insan değil, barbarlarla mücadele ediyoruz diyor, o da tutmadı.