Botswana'nın başkenti Gaborone'da, eşcinsel ilişkilerin yasal hale getirilmesini öngören yasa tasarısına karşı protesto gösterileri düzenlendi. Göstericiler, 2019 yılında LGBTQ hakları lehine verilen bir mahkeme kararına uygunluk sağlamayı amaçlayan bu yasa tasarısına karşı olduklarını ifade ederek şehir genelinde yürüyüş gerçekleştirdi.

BOTSWANALILAR SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Botsvana Yüksek Mahkemesi 2019 yılında eşcinsel ilişkilere verilen hapis cezalarının kaldırılmasını isteyen kampanyacılar lehine karar vererek bu cezanın anayasaya aykırı olduğunu ilan etti.

Hükümet kararı iptal ettirmeye çalıştı ancak 2021'de temyizde kaybetti.

Bir gösterici şunları söyledi: "Bu iğrençliğe hayır diyoruz, hayır. Bu bir günah. Botsvana Hristiyan bir ülkedir."

Bir diğeri yürüyüşe katılma nedenlerini açıkladı.

Bu, ailenin ülkemizdeki en güçlü birlik olduğu anlamına geliyor, sadece bebek ölüm oranını azaltmakla kalmıyor, aileyi güçlendiriyor, bir çocuğun ülkede yasalara uyan ahlaki standartlarla büyümesine yardımcı oluyor.

 Pentekostal ve Evanjelik kiliselerin çatı kuruluşu olan Botsvana Evanjelik Kardeşliği'nin (EFB) başkanlığını yürüten Pulafela Siele, tasarının durdurulması gerektiğinde ısrar etti.

Gine Cumhurbaşkanı: "Artık bize ders vermeyi bırakma zamanı geldi" Gine Cumhurbaşkanı: "Artık bize ders vermeyi bırakma zamanı geldi"
Şimdi, ceza kanunlarındaki iki bölümün silinmesi gerektiğine dair kararın ardından, bunun eşcinselliği yasallaştıracağını çok iyi biliyoruz ve hissettik. Bizim görüşümüz onlardan nefret ettiğimiz değil, görüşümüz bunun ulus olarak bize fayda sağlamayacak bir yasa olduğu yönünde.

Protesto, Güney Afrika'da LGBTQ haklarına yönelik daha geniş çaplı bir tepkinin ortasında gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta Malavi'de binlerce kişi ülkenin eşcinsel ilişki yasağına karşı anayasa mahkemesinde açılan dava öncesinde sokaklara döküldü.