7 Ekim Cumartesi sabahı başlayan Aksa Tufanı harekâtı ile bölgedeki hareketlilik hızla artmaya devam ediyor.

İsrail’in Hamas’ı IŞID ile denk tutması, ABD’nin bu yalanı desteklemesi ve Avrupa’da Filistin bayrağının dahi yasaklanmaya başlaması ile büyük bir nefret gün yüzüne çıkmış oldu.

Harekâtın hemen ardından ABD en büyük filolarından biri olan USS Gerald R. Ford uçak gemisi ile beraberindeki görev grubu İsrail'e destek amacıyla Doğu Akdeniz'e gitti.

Filistin hükümeti: Hamas siyasi haritanın bir parçası ve İsrail bunu yok edemez Filistin hükümeti: Hamas siyasi haritanın bir parçası ve İsrail bunu yok edemez

ABD’den ikinci uçak gemisi

ABD yönetiminin İsrail’e destek amacıyla Doğu Akdeniz’e ikinci bir uçak gemisi göndereceği iddia edilmişti. ABD basınında yer alan haberlerde, söz konusu ikinci geminin gönderilme amacının başka ülkelerin İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalara dahil olmasını engellemek olduğu belirtildi. USS George Washington uçak gemisi ve görev gücünün Virginia’dan demir aldığı ve Akdeniz’e geleceği aktarıldı.

İngiltere savaş uçakları Akdeniz’de

Eski Birinci Deniz Lordu Alan West, İngiltere'nin Orta Doğu'da Kraliyet Donanması'na ait gemi ve savaş uçaklarını konuşlandırarak İsrail'e destek verebileceğini ancak Gazze'ye doğrudan müdahaleden "çok uzak" durması gerektiği uyarısında bulundu.

İngiliz hükümeti dün gece yaptığı açıklamada Hamas tarafından İsrail'e düzenlenen saldırının ardından bölgedeki İngiliz askeri varlığını arttırmaya hazır olduğunu belirtti. Lord West, 2015 yılında IŞİD'e karşı hava saldırılarının başlatıldığı Kıbrıs'taki İngiliz üssünün kullanılmasının daha olası bir senaryo olduğunu öne sürdü.

Yunanistan’dan firkateyn

Yunan Donanması da Doğu Akdeniz'de deniz varlıklarını hazırlıyor. Yunanistan’ın SNMG-2'sinin Kıbrıs'ın güneyinde konuşlandırılması ve PSARA firkateynine katılması bekleniyor. Resmi kaynaklara göre, bu firkateyn, NATO ve USS Gerald R. Ford uçak gemisinin bir parçası değil.

Tüm bunlar kimin için?

Akıllardaki soru ise şu: Büyük bir savaşa girecek kadar olan bu askeri güç sadece Gazze için mi? Ya da ABD ve destekçileri olası bir yeni bir Orta Doğu savaşına mı hazırlanıyor? Tüm bu askeri güç kimin için?

Kaynak: Baran Haber