Biden, 89 yaşında olan, dünyanın en yaşlı devlet başkanı Kamerun Devlet Başkanı Paul Biya’dan daha gençken, her ikisi de 37 yaşında olan Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric veya geçen ay Finlandiya Başbakanlığı’ndan istifa eden Sanna Marin’in dedesi yaşında.

Yine de Biden, ABD Kongresi’nin bazı üyelerinden çok daha genç.

81 yaşındaki McConnell, Çarşamba günü Kongre binasında düzenlenen bir basın toplantısında cümlenin ortasında aniden sustu ve 23 saniye kadar donup kaldı.

Bu olay, özellikle Mart ayında düşmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldıktan ve beyin sarsıntısı nedeniyle tedavi gördükten sonra, zihinsel uygunluğu hakkında endişelere yol açtı.

McConnell’den daha yaşlı olan Iowa’dan Cumhuriyetçi Senatör Chuck Grassley 89, Kaliforniya'dan Demokrat Senatör Dianne Feinstein 89 ve Vermont Senatörü Bernie Sanders 81 yaşında.

Five Thirty Eight internet sitesine göre, pek çok kongre üyesi 70’lerinde ve Senato’daki ortalama yaş 65,3.

Bu da, ABD’lilerin yaş ortalaması olan 38.8’e kıyasla oldukça yüksek.

Parlamentolararası Birlik (PAB) hesaplarına göre, ABD Senatosu, dünyadaki diğer meclisler arasında en yüksek yaş ortalaması listesinde yedinci sırada yer alıyor.

Böylece ABD Senatosu, Japonya, İtalya ve Yunanistan da dahil olmak üzere çok daha yaşlı nüfusa sahip ülkeleri geride bırakıyor.

Biden’ın ileri yaşı, ikinci dönem için aday olup olmayacağı konusunda soru işaretleri yarattı. 

Başkan Biden, şu ana kadar yürürken birçok kez tökezledi ve dili sürçtü.

Biden, 2024 seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olması beklenen 77 yaşındaki Donald Trump ile yarışabilir.

Reuters anketine göre, birçok ABD’li yaşları nedeniyle her ikisinin de aday olmaması gerektiğini düşünüyor.

Beyaz Saray, Biden’ın yaşının görevlerine etkisine ilişkin bir soruya yanıt olarak, 2020 başkanlık seçimleri, Demokratların 2022 seçimlerindeki kayıpları savuşturmasına yardım etme ve başkan olarak Kongre aracılığıyla bir dizi yasa çıkarma gibi başarılara işaret etti.

Pew Araştırma Merkezi’ne göre, Biden, Kamerun Devlet Başkanı Paul Biya (89) ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın (87) başını çektiği, dünyanın şu anda görev yapan en yaşlı liderleri listesinde ilk 10’a girmiyor.

Mali'de Tuaregler dördüncü askeri üssü de ele geçirdi Mali'de Tuaregler dördüncü askeri üssü de ele geçirdi

Şarkul-Avsat