Arjantin'de devlet başkanlığı seçimleri için halk sandık başına gitti.

Popülist liberal siyasetçi Javier Milei, Güney Amerika ülkesi Arjantin'in yeni devlet başkanı oldu. Resmiyet kasanmayan sonuçlara göre oyların yüzde 56'ya yakınını Milei aldı. Peronist ittifakının adayı ve mevcut Ekonomi Bakanı Sergio Massa'nın oy oranı ise yüzde 44 civarında kaldı.

Seçime katılım oranı ise yüzde 76 olarak açıklandı.

Merkez Bankası'nı kapatmak istiyor

Buna göre, ülkenin gelecek 4 yıldaki devlet başkanı Javier Milei oldu.

Massa, rakibi Milei'yi arayarak tebrik etti. "Yarından itibaren sorumluluk yeni başkanın" dedi.

Yeni başkanın yüzlerce destekçisi de Başkent Buenos Aires'te sokaklara döküldü.

Milei enflasyonun üç haneli rakamlara ulaştığı Arjantin'de Ekonomik Şok Terapisi sözü verdi.

Planları arasında Merkez Bankası'nın kapatılması ve ülkenin para birimi pesoyu kaldırarak yerine Amerikan dolarını getirmek var.

Yeni Devlet Başkanının önündeki tablo ise ağır. Hem hükümetin hem de Merkez Bankası'nın kasası boş.

Baş etmesi gereken önemli konulardan biri de geçen yıl Uluslararası Para Fonu IMF ile yapılan 44 milyar dolarlık borç programı.

Trump ve Bolsonaro'ya benzetiliyor

Milei, Aynı zamanda ülkede silah ve organ satışına izin vermek istediğini de belirtiyordu.

Siyasette yeni olan 53 yaşındaki Milei, Eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'la, Brezilya'nın popülist Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'ya benzetiliyor.

Kendisini tebrik edenler arasında Trump da yer aldı. "Seninle gurur duyuyorum" dedi.

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva da sosyal medya hesabından Milei'yi tebrik etti. "Brezilya, Arjantinli kardeşlerimizle birlikte çalışmak için her zaman hazır" dedi.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro ise sosyal medyadan Milei'nin seçilmesini "Latin Amerika için üzücü" olarak tanımladı.

Milei'nin kampanya başarısı

Aşırı sağcı Milei'nin, seçim kampanyası süresince televizyon programlarında etkili konuşmalar yapması ve sosyal medya platformlarında da milyonlara ulaşması popülerliğini hızla arttırdı.

Ülkede 22 Ekim'de yapılan 1. tur seçimlerinin ardından ana muhalefet ittifakının adayı Patricia Bullrich'in, "politik olarak farklı düşüncelere sahip olmasına" rağmen Milei'yi destekleme kararı alması dengeleri Milei lehine değiştirdi.

10 Aralık'ta devlet başkanlığı görevini devralacak Milei, seçimleri kazanması durumunda Arjantin'de görülmemiş "radikal değişimler" yapacağını söylemişti.

Rusya'da Kuran-ı Kerim yakan kişiye hapis cezası Rusya'da Kuran-ı Kerim yakan kişiye hapis cezası

Milei'nin vaatleri

Milei, seçim kampanyası boyunca yaptığı açıklamalarda, ülkedeki ekonomik krize "sebep" olarak gösterdiği Arjantin Merkez Bankasını kapatacağını, ulusal para birimi peso yerine dolara geçeceğini ve bazı kamu şirketlerinin özelleştirileceğini belirtti.

Özel şirketler üzerindeki vergi yükünün azaltılması, kamu harcamalarının kısılması, bazı bakanlıkların kapatılması, ateşli silahlara erişim, organ ticaretinin serbest bırakılması, emeklilik maaşlarına ayrılan fonların azaltılması, sosyal yardımların kademeli düşürülmesi, sağlık, eğitim ve güvenlik sistemlerinde reform projesi Milei'nin başlıca vaatleri arasında yer alıyor.

Arjantin basınına konuşan uzmanlar, Milei'yi klasik politikacının aksine "aşırı kompleksli" ve "rock yıldızı" bir televizyon yıldızına benzetiyor.

Kısa süre önce ülkesindeki La Nacion gazetesine konuşan Milei, Merkez Bankasının kapatılmasına ilişkin "Bu beklenenden daha erken olabilir, bunu mümkün olan en kısa sürede yapmaya çalışacağız." ifadesini kullanmıştı.

Milei'nin kampanyası sırasında iklim değişikliğini inkar etmesi, LBGT hareketi karşıtı açıklamalar yapması ülkesinde hem destek hem tepki gördü.

Milei kimdir?

Buenos Aires'teki Belgrano Üniversitesinde lisans ve yüksek lisansı eğitimini tamamlayan Milei, çeşitli özel kuruluşlarda ekonomi danışmanlığı görevinde bulundu.

Eski televizyon yıldızı ve ekonomist olan Milei, gündem oluşturan sözleriyle ülkesinde kısa sürede oldukça popüler bir figür haline geldi.

Latin Amerika ülkeleri arasında yüksek eğitimli nüfusu ve bölgedeki ekonomik potansiyelinin güçlü olması nedeniyle Arjantin, Brezilya ve Meksika'nın ardından 3. sırada yer alıyor.

Uzmanlar, ülkede seçimi hangi aday kazanırsa kazansın, pesonun dolar karşısındaki değer kaybının yüzde 70 daha artacağını tahmin ediyor.