Zelenskiy'nin meclisteki konuşmasının ülkenin tarafsızlığına zarar verdiğini savunan aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) temsilcileri, mecliste oturdukları yerlere barış ve tarafsızlık yazan pankartlar bıraktı.

Avusturya daha önce Ukrayna'ya askeri olarak destek veremeyeceğini ama siyasi olarak Kiev'i desteklediğini açıklamıştı.

Ukraynalı liderin konuşmasının ardından söz alan Avusturyalı milletvekilleri de aşırı sağcı partinin tutumuna tepki göstererek, "FPÖ'nün bu tutumu ile bir kez daha Rusya'nın dostu olduğunu ortaya koyduğunu, yapılan eylemlerin Moskova'nın talebiyle yapıldığını" ileri sürdü.

Zelenski konuşmasında 400. gününe girilen savaşta Ukraynalıların hayatını kaybettiğini, Rus güçlerinin geri çekilmek zorunda kaldıkları bölgelerde mayın ve tuzaklar bıraktıklarını, bunların da sivil halkın ölmesine ya da ciddi oranda yaralanmasına yol açtığını belirtti.

Meclis Başkanı'nı ve diğer parlamenterleri, ülkesinde yaşananları daha iyi anlamak için davet eden Zelenskiy, tarafsızlığın askeri ve jeopolitik açıdan olacağını ancak etik açıdan bir tarafsızlığın söz konusu olmayacağını belirterek, Ukrayna'ya destek olan herkese teşekkürlerini sunarak sözlerini tamamladı.

FPÖ'nün Rusya yanlısı duruşu daha önce de eleştirilere neden olmuştu. 2018 yılında FPÖ milletvekili Karin Kneissl'in dışişleri bakanlığı yaptığı sırada düğününde Rusya lideri Vladimir Putin'le dans etmesi tepki çekmişti.

5 partili parlamentonun alt kanadında FPÖ en yüksek üçünüc sayıda sandalyeye sahip.

Avusturya'nın "mutlak tarafsızlığı" 1955 yılından beri anayasasında yer alıyor.