Kâzım Albayrak’ın konuşmacı olarak katılacağı programı Server Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Mehmet Ali Bulut yönetecek. 16 Mart 2024, saat 15:00’de gerçekleştirilecek olan program, Youtube Server Tv kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Whatsapp Görsel 2024 03 12 Saat 18.56.11 Cb170291

Gölge'den Akıncı Güç'e İslami Hareketin Temelleri ne anlatıyor?

Eserde İslâmî hareketin temellerini oluşturan ve Akıncı Güç (1979) dergileri bütün yönleriyle (ortamı, kadrosu, etkisi vs.) ele alınıyor. Bu minvalde mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu'nun isim ve mâna babası olduğu "Akıncı" teşkilâtı da inceleniyor. Çalışmanın ana ekseni olan 1975-1980 döneminin öncesi ve sonrasıyla bağlantılarını gösterebilmek açısından Büyük Doğu-İBDA Hareketi'ne de yer yer değiniliyor.

İslâmcı hareketin aksiyona geçtiği, sol ve ülkücü kesimlere denk güç olmaya dair önemli adımlar attığı 1975-1980 dönemi detaylı muhasebe ediliyor ve değerlendirmeleri yapılıyor. Bunların akabinde bu döneme ışık tutması açısından Albayrak, Salih Mirzabeyoğlu ile olan hatıralarına da yer veriyor.

Müzeler bayramda ziyarete açık olacak Müzeler bayramda ziyarete açık olacak

Beş bölümden oluşan eserin birinci bölümünde GÖLGE'nin çıkış ortamında memleketin ve gençliğin hâli tasvir ediliyor.

İkinci bölümde GÖLGE'nin çıkış sebebi ve onu çıkaran kadro tahlil ediliyor.

Üçüncü bölümde "GÖLGE'nin Etkisi" ele alınıyor ve bu vesile ile Yüksek İslâm Enstitüsü boykotları tafsilatlı olarak anlatılıyor. Fetullahçılar ile reformist-modernist idarecilerin boykotlara karşı oluşu misallendiriliyor.

Dördüncü bölümde "Akıncı Güç'ün Çıkışı ve Tesiri" başta Üstad'ın kabul ve takdirleri olmak üzere örgütlenme, eylem ve şehitler üzerinden hikâye ediliyor, "Salih Mirzabeyoğlu'nun Kaleminden Akıncı Güç" bahsine de yer veriliyor.

Beşinci ve son bölümde ise "Salih Mirzabeyoğlu ve İbda Fikriyatı" tanıtılıyor. Bu bölümde Mirzabeyoğlu'nun kısa bir biyografisi, eserlerinin tanıtımı, onun tasavvuf ve tarikat anlayışı, dil ve mâna toplayıcılığı, Büyük Doğu'ya nisbeti müstakil bahislerde inceleniyor ve onunla bazı hatıralara da yer veriliyor.

Bir anlamda hâtıra akıcılığına sahip olan bu eser aynı zamanda Cumhuriyet Dönemi İslâmcı Mücadele tarihine dair önemli bir kaynak niteliği taşıyor.